Väike toitumisspikker
*Mis on funktsionaalne toit? See on toit, millel on mingi haiguse riski vähendav toime. Üks tuntumaid on kodumaine biojogurt, mis mõjub hästi seedekulglale ja immuunsüsteemile ning vähendab südame-veresoonkonna ja vähktõve (eriti soolevähi) riski. Tuntud seedetrakti heategijad on Gefilus jogurtid, Alma biojogurtid ja Hapsi nimelised biojogurtid. Kindlalt tõestatud raviomadused on ka näiteks küüslaugul.
*Dieet ei ole millestki loobumine! Soolestiku floora koosseisu kahjustab eelkõige ühekülgne toitumine, antibiootikumid ja tugev vaimne stress .
*Piirakem toidurasvu kuni 30 protsendini päevasest energiatarbest.
*Taimne toit peaks meie toidulaual moodustama 80%, loomne 20%.
*Võimalikult vähe suhkrut! Rohkem liitsüsivesikuid puu- ja juurviljadest, täisteraviljasaadustest.
*Soola – südamehaiguste riskitegurit ja kaltsiumi imendumise alandajat – peaks eestlane oma toidus tublisti vähendama.
*Rohkem kiudainerikast toitu koos rohke vee tarbimisega reguleerib seedimist, hoiab ära hemorroide, vähendab vähiriski ning reguleerib vere lipiidisisaldust. Parimad kiudaineallikad on kaerakliid ja õunad.
*Parim oleks kõik organismile vajalikud vitamiinid saada looduslikest saadustest – aed- ja teraviljast ning punasest (sea-, lamba-, looma-) lihast.
*Kasutagem ka sojasaadusi, milles sisalduvad isoflavoonid pidurdavad rinna-, eesnäärme-, ja emakavähi rakkude kasvu ning aitavad ära hoida luude hõrenemist.
*Meie poodides müüdav rasvavaba piim on praktiliselt vitamiinivaba. Kooliealiste toidulaual peaks niisugune jook aga lausa keelatud olema.
Allikas: Tiiu Vihalemm