Küünlapäeva küünlareis 02.02.20: Wiera küünlakoda, Võru Katariina Kirik
ja orelimuuseum, Kaabsoo küünlakoda Sõmerpalus ja Uma Puut
Rahvatraditsioonis ennustati ja ennustatakse tänini küünalde abil inimsaatust ja tulevikku, tehakse kaitseriitusi, puhastatakse kodu ja inimese
energiavälja ning koguni ravitakse.
Pimedal ajal on hea ühendada küünlamaagia, lõhnateraapia ja meditatsioon ning
Eestimaa loodus.
Küünlapäev on pärimuse järgi aeg, mil murtakse talve selgroog. Siis valmistati-soetati küünlaid, mis põlesid kaua ja eriti heleda leegiga. Päev on seotud ka kirikuga: legendi järgi süttinud Kristuse kirikusse viimise hetkel seal küünlad, mille järgi päev ongi nime saanud.
Pühapäeval, 2. veebruari hommikul kl 9 alustamegi Vanemuise alumisest parklast Tartus temaatilist sõiduprogrammi Põlva- ja Võrumaale - küünlakodadesse ja pühakotta.
Esimene sihtpunkt asub ürgse looduse rüpes Võhandu jõe kaldal Protto talus Viira külas, mille enam kui saja-aastane ait on tulvil häid aroome, mõtteid ja (küünla)tegusid. Küünlatalu hingeks on noor pererahvas – abikaasad Merilin ja Jaanus. Wiera küünlakojas valmivad Eestis ainulaadsed puidust tahtidega sojavahast lõhnavad käsitööküünlad, mis on kaunistatud looduspiltide ja omakandi rahvusmustritega. Võib vaid ette kujutada, kui hurmavalt lõhnab Müstilise hiiepuu vägi, Öö, Kuu, Rabamänd, Lumi, Männimets, Mõrkjas soomari vms.
Perenaine kõneleb küünlakoja tegemistest ja -brändi sünniloost. Uudistame naturaalseid tooraineid (vaha, värvid, eeterlikud õlid, erilised puidust tahid).
Muide, puidust taht põleb eriti suure leegiga ning põledes praksub ja pragiseb mõnusasti. NB! Võimalus osta käsitööküünlaid kaasa.
Suundume massiivse kellatorniga Katariina kirikusse, mille projekteeris Riia arhitekt Christian Haberland Vene keisrinna Katariina II käsul. Stiililt hilisbarokse, varaklassitsistlike sugemetega, ühelöövilise ja suurte kaarakendega kirikuhoone õnnistati juba aastal 1793. Pühakojas võtab meid vastu ja tutvustab oma valdusi staažikas kirikuõpetaja Andres Mäevere. Ilmselt saame natuke osa ka pühapäevasest jumalateenistusest.
Katariina kirikus heliseb vendade Kriisade poolt 1913. aastal ehitatud orel, pastoraadis asub aga Võrumaa kuulsatele vendadele pühendatud orelimuuseum, kuhu meid samuti uudistama lubatakse.
Võru linnas võtame aega lõunatamiseks (ei ole hinnas) hiljuti tublisti laienenud Kagukeskuses, kus asub mitmeid toidukohti ja kohvikuid.
Järgmiseks aga ootavad meid Kaabsoo küünlakojas Sõmerpalus küünlameistrid Reimo Ani ja Agur Piirisild, kes valmistavad ainsana Eestis palmivahast ehk taimsest steariinist erilisi pitsilisi küünlaid. Etttevõtlikud mehed on taaselustanud ka antiikküünla valmistamisviisi, mis tähendab, et küünal n.ö kasvatatakse kihthaaval tahi ümber. Küünlameistrid tutvustavad meile oma kunsti ja loomulikult avab meile ka uksed nende poeke: Uma Puut.
Kuidas kaunis pits küünalde ümber tekib? Et taimsel steariinil on teiste vahadega võrreldes kõrgem sulamis- ja hangumistemperatuur, hangub küünla välispinnal olev vaha enne, kui see jõuab küünla sisse voolata. Küünlameistrite sõnul on steariin erinevalt naftast valmistatav parafiin taastuv loodusvara, lisaks on see küünlaks valatuna ilus, ei tahma, tõrva ega haise. Steariinküünlad on hea valik ka allergikutele ja astmaatikutele.
Bussis pajatab põnevaid lugusid giid Krista. Koju plaanime jõuda kella kuue-seistme paiku õhtul.
Päevaprogrammi hind 32 €: mugav buss ja professionaalne juht, giidi teenused, kõik külastused
NB! Bussikohad jagame raha laekumise järjekorras.
Palume registreeruda (nimi, telefon) [email protected] ja tasuda reisiraha 32 € (Tarkuseteel UÜ, Swedbank, EE362200221060427978, selgitusse: 2. veebr + osaleja nimi)