Unenäo- ja unejooga
Unejooga taustaks: meditatiivne muusika
Teadmatus
Unenägu, nagu ka kõik teised kogemused, tärkab teadmatuses. Teadmatus võib olla:
-kaasasündinud, märsõnadeks isiklikkus, duaalsus, iha ja vastumeelsus
-kultuuriline, märksõnadeks kollektiiv ja traditsioonid.
Kaasasündinud teadmatus on duaalsuse alus - mina ja teised, mille tulemuseks on isiku personaalse tõelise loomuse ja maailma tõelise loomuse teadmatusest tingitud pettekujutelmade sasipundar. Dualism jagab mistahes kogemuse selleks ja tolleks, õigeks ja valeks, sinuks ja minuks, eilseks ja homseks (minevikuks ja tulevikuks), mis omakorda arendavad eelistusi, mis avalduvad ihades ja vastumeelsuses: tahame saada seda, mitte toda, usume seda ja mitte toda, toetame seda ja vihkame toda. Tahame kõik naudingut, heaolu, mugavust, jõukust, kuulsust ning püüame hoiduda valust, häbist, ebamugavusest, vaesusest. Kõiki häid ja eelistatud asju tahame endale ja oma armsamatele inimestele ega hooli sealjuures teistest.
Kõik, mis isikut häirib, on tegelikult isiku enda meeles, tema maailmavaates ja tõekspidamistes
Olukord, milles me oleme ühel või teisel juhul, on kõigest kannatuste teisene põhjus. Esmane põhjus on kaasasündinud teadmatus ja sellest tulenevalt soov olla teistsugune kui oled tegelikult.
Kultuuriline teadmatus annab ihadele ja vastumeelsusele kultuurilis-religioosse staatuse, mis kehtestub ühiskonna väärtussüsteemina (nii on õige ja mitte teisiti). Erinevad uskumused tuginevadki tõekspidamistele ja mitte teadlikule tarkusele. Kultuurilist teadmatust säilitatakse ja kantakse edasi traditsioonidega, mis läbib iga tava, arvamust, väärtushinnangut. Mingit kultuurilist teadmatust viljeleva ja edasikandva ühiskonnaosa liikmed peavad teatud eelistusi nii tähtsateks, et peavad "terveks mõistuseks" ja sellest väljaspool olevat taunitavaks.
Keegi ei sünni uskumuse või tõekspidamisega, seda õpime ja seda õpetatakse.
Karma ja karmalised tagajärjed
Teod ja tulemused: karma ja karmalised jäljed (halb karma, hea karma), emotsioonide ise-vabastamine, teadvuse salvestused, karmalised jäljed ja unenägu.
Iga eksistentsi dimensiooni ehk teadvuse tasandi määrab karma. Karma kujundab emotsionaalseid ja mentaalseid nähtusi isiku elus, nii ka eksistentsi ehk olemise tajumise ja interpreteerimise, keha funktsioneerimise.
Kogemuse igat aspekti valitseb karma, mis on meelde salvestatud, mis on nagu seemned, mis idanemiseks ja kasvamiseks vajavad kindlaid tingimusi. Nii nagu mistahes seeme vajab võrsumiseks ja kasvamiseks õiges vahekorras niiskust, valgust ja soojust, nii ka karmaline seeme saab avalduda. kui kohtab vastavat olukorda.
Hea abimees karmast mõtlemisele ja selle mõistmisele on see, kui mõtleme karmast kui põhjuse ja tagajärje protsessist, aidates mõista, et valikutel, mida tehakse mingis kindlas sisemises või välises olukorras, on tagajärjed.
Kui me suudame aru saada, et iga karmaline jälg on seeme järgmisele karmast juhitud teole, saame seda arusaamist kasutada sobivamate valikute tegemisel. Kui saame teadlikuks tekkinud emotsioonist ning õpime emotsiooni ise- vabastamist, ei tekita sa enam uut karmat.
1. Halb karma
Reageerides situatsioonile või olukorrale negatiivse emotsiooniga, mõjutab see situstsiooni või olukorda negatiivselt vahetult või tulevikus (ilma et mäletaksime ja teaksime seda varem kogetuga otseselt siduda). Näiteks: kui keegi on sinu peale vihane, millele sa reageerid vihastamisega, jääb mõlema osapoole psüühikasse jälg, mis põhjustab rohkem vihastumist tulevikus ning on tõenäoline, et järjest tihemini kohtume olukordadega, mis lubavad meelde salvestatud "viha-jäljel" avalduda.
Vihased inimesed satuvad olukordadesse, mis nende arvates õigustavad nende vihast olekut, samal ajal kui vähem vihaste inimestega juhtub seda harvem. Kui emotsioon väljendub impulsiivselt, tekitab see tugevaid tagajärgi ning reakstsioone, mis viivad kaklusteni, enese või teiste hävitamiseni, vigastades sealjuures ennast ja teisi nii emotsioonaalselt kui psüühiliselt, luues uusi karmalisi jälgi, mis avalduvad ja tekitavad omakorda uusi karmalisi jälgi.
Kui surume negatiivse emotsiooni alla, jääb jälg ikkagi alles, sest allasurumine on vastumeelsuse avaldus ja tekitatud negatiivsest emotsioonist.
2. Hea karma
Halvasti reageerimise asemel - lastes enda käitumist suunata karmalisel mustril või seda alla suruda - võime peatuda ning valida halvale emotsioonile vastumürgi. Kui keegi oli vihane ja idandas sinus viha, võib vastumürgiks olla kaastunne. Selle esilekutsumine võib olla esmapilgul sunnitud, kuid olles teadlik sellest, et ärrituvat ja vihast inimest hoiavad lõksus ja tõukavad takka tema "karmarattad", on kaastunne kergesti saavutatav ning seda tehes hakkame oma tulevikku positiivselt mõjutama.
Uus reageering vastata vihale kaastundega tekitab karmalise jälje, mis on hea. Juba järgmisel korral. kui vihaga kohtume, on kergem soovida positiivseid soove ning tekitada hea karma jälg. Lõpuks tärkab vihaga kohtudes kaastunne spontaanselt ja pingutuseta.
3. Emotsiooni ise-vabastamine
Parim reageering negatiivsele emotsioonile on lubada sel ennast ise vabastada, olles vaba ihast, vastumeelsusest kui ka kaastundest (vaba nii negatiivsetest kui positiivsetest emotsioonidest ehk vaba emotsioonidest). Kui selle tee teadlikuks kasutajaks saad, läbib mistahes emotsioon sinu meele nagu lendu tõusev lind, keda sa küll näed lendu tõusmas, kuid kes silmapiirilt kadudes ei ole jätnud ühtki jälge läbi õhu lendamisest. Emotsioon tärkab ja lahustub spontaanselt tühjusesse. Seesugusel emotsiooni ise-vabastamise korral karmaline seeme (negatiivne või positiivne emotsioon vabaneb) toimib, kuid ei tekita ühtki tulevikukarma seemet, mis on nagu karmaliste seemnete põletamine enne, kui nad on tekitanud tüli ning probleeme.
Kumb on siis parem : kas luua head karmat või karmalise mustri lõpetamine?
Kõik karmalised jäljed: nii head kui halvad, on isikut kitsendavad ja piiravad, elu eesmärk on aga igasugusest tingitusest vaba olemine. See ei tähenda seda, et kui isik suudab emotsiooni spontaalselt vabastada, muutuks ta osavõtmatuks ja ükskõikseks. Seda kindlasti mitte, kuid karmalised kalduvused ei aja meid enam taga ega sea piiranguid.
Kuigi emotsiooni ise-vabastamine on parim reageering, on seda väga raske saavutada ja püsivaks muuta, sest eelnev elupraktika ja reageeringud on pikalt välja arendatud ja püsivaks muudetud. Ükskõik, kus sina emotsionaalsete reageeringute rattas ka ei asuks, võid otsustada siin ja praegu, et kui sa saad teadlikuks emotsiooni tärkamisest, peatud hetkeks, suunad pilgu enda poole ja teed siis valiku. Tuleta endale meelde, et emotsioon, mis vabanes, on varasema karmaliste jälgede seeme, leia võimalus lõdvestumiseks ja identiteedi avardamiseks, et valida leebem reageering, külvata hea karma seeme, olles kindel, et see toimus halba emotsiooni alla surumata. Kaastunnet luues on oluline õppida lõdvestuma, mitte viha pingutusega alla suruma, püüdes jõuga mõelda häid mõtteid.
'
Vaimne rännak ei ole mõeldud olema kasulik mitte kauges tulevikus või uues inkarnatsioonis. Arendades endas oskust olukordadele positiivselt reageerida, muudame oma karmalisi jälgi ja arendame omadusi, mis viivad positiivsetele elumuutustele elus, mida elame siin ja praegu. Kui näeme selgemalt, et igal kogemusel, ükskõik kui väikesel või isiklikul, on tulemus, saame seda kasutada oma elu ja oma unenägude muutmiseks. Karmalised jäljed jäävad meelemustritesse psüühiliste jääkidena tegudest, mis olid tehtud ihast või vastumeelsusest, mis on kui e-ained, mis kogunevad isiku teadvusvälja, olles kardinateks reaalsuse akna ees.
Karmalised jäljed ja unenägu
Kogu maise kogemuse kujundavad karmalised jäled. Meeleolud, mõtted, emotsioonid, mõttelised kujundid, tajud, vaistlikud reaktsioonid, "terve mõistus", identiteeditunne - kõiki neid valitsevad karmalised jäljed ning mõjud.
Näiteks ärkad hommikul tusasena ja masendunult. Teed oma igahommikuseid toiminguid, kuid tuju on ikka pilves, kuigi põhjust ei näi olevat - sellisel juhul on "karma küpsemas", sest põhjused ja tingimused on kogunenud niimoodi, et see avaldub masendustundes. Masenduse varjatud põhjusi võib olla väga palju ning see võib avalduda väga erineval moel (endassetõmbumisest otsese agressiivsuseni) ning ka unenägudes.
Unes avalduvad karmalised jäljed teadvuses ilma ratsionaalse mõistuse segamiseta, millega me tavaliselt seletame tunnet või mõtteid. Öösel avalduvad unenägudena päeva jooksul kogunenud teadvuse looritused.
Karmalised jäljed on nagu fotod, mis on tehtud igast kogemusest. Iga soovitud või tõrjutud reaktsioon mistahes kogemusele-mälestusele, tunnetele,meelistele tajudele või mõtetele on nagu momentvõte. Filmi ilmutamine toimub une-pimikus. Selle, milliseid ülesvõtteid ühel või teisel ööl ilmutatakse, määravad ära hiljuti kohatud teisesed tingimused. Mõned ülesvõtted on kui jõulised reaktsioonid, mi son jäädvustunud meisse sügavamalt kui teised. Teadvus valgustab karmalisi jälgi nagu projektorilamp ja seob nad järgnevatesse kaadritesse nagu filmi. Nii nagu unenägu kujuneb eelnevatest salvestustest, niisamuti kujuneb kogu kogemusteprotsess ka ärkvelolekul, pannes kokku selle, mida nimetame tavaliselt "oma kogemuseks".
Unenäojooga kasutab karmast arusaamist, et õpetada meelt reageerima kogemusele teistmoodi, et tulemuseks oleks uus karmaline jälg, millest saavad tekkida vaimset arengut soodustavad unenäod.
Unenäojooga toetub suurenenud teadlikkusele ja teadmistele, et neile tuginedes saaksime teha elus positiivsemaid otsuseid. Teadlikuks saamine kogemuse tekkimisest, ülesehitusest ja tegude tagajärgedest kasvatab teadlikkust veelgi ja viib meid äratundmisele, et igasugune kogemus on võimalus vaimseks arenguks, mida vajame just selles elus siin ja praegu.
Olemise (teadvuse) tasandid ehk Loka'd- kuus korrust
Õpetuste järgi eksisteerib kuus erinevat teadvuse, olemise ehk võimaliku kogemuse tasandit :
-põrgu
-näljased vaimud
-loomad
-inimesed
-pooljumalad
-jumalad.
Kuus olemise tasandit avalduvad kuue erineva emotsioonina:
-viha
-ahnus
-teadmatus
-armukadedus
-uhkus
-nautlev äraolemine.
Antud teadvusetasandid ei ole selgepiirilised, vaid läbi põimunud ja me oleme neist igaühega ühendatud. Mõne isiku konstitutsioonis võib olla mõni Loka domineeriv ja paistab nende iseloomus välja, seda on tunda nende kõneviisis ja hääletoonis, kõnnakus ja suhetes. Mõnel inimesel on lakkamatu nälg saada kõigest rohkem - rohkem oma sõpradest, rohkem keskkonnast, rohkem oma teadmistest - aga ikka ei ole piisavalt. Mõni inimene on kui põrguline- vihane, raevutsev, ettearvamatu, mässuline. Kuid sagedamini peegelduvad isikus kõikide olemistasandite aspektid vahelduva eduga.
Kuus emotsiooni ei ole ammendav loetelu emotsioonidest. Kurbus ja hirm, kurbus ja viha, kurbus ja armukadedus, vihkamine ja armastus avalduvad sagedasti kõikides Loka'des.
Kuus Loka't on teeradadeks, mis viivad kuhugi: meie taassünni kohtadesse ja erinevatesse kogemuste tasanditesse siinses elus. Kui isik samastub ühega negatiivsetest emotsioonidest või jääb selle lõksu, järgnevad teatavad tagajärjed - just niimoodi toimibki karma.
Näiteks: selleks et sündida inimesena, peame eelmistes eludes olema rohkem tegelenud moraalsete valdkondadega, sest inimest ei saa pidada "täielikult inimlikuks" enne, kui temas küpseb armastus ja hoolivus teiste inimeste suhtes. Kui me elame elu, mida iseloomustavad viha, vihkamine, saame tulemuseks taassünni põrgu Loka'sse. Isik võib põrgu Loka'sse sündida tegelikult või ka psüühiliselt. Enda sidumine vihkamise ja viha emotsiooniga annab kogemuse, mida isegi siinses maailmas kutsutakse põrgulikuks. See ei tähenda aga kaugeltki seda, et kõik inimesed tahavad endast negatiivased emotsioonid lahti siduda. Karma võib isiku kogemused juhtida teatud Loka'sse nii tugevasti, et negatiivne kogemus muutub köitvaks - lõbustused, mis on täis nalju teiste nõrkuste või äparduste üle, lõbustused, mis on tulvil tapmist ja sõda - need arendavad isu seesuguste lõbustuste järele. Kallutatust ühe või teise Loka poole võib tugevasti mõjutada ka kultuur, kus näiteks vihaseid ning julmi sõdalasi peetakse kangelasteks ja sedamoodi juhitakse tervet kogukonda viha suunas (kultuuriline teadmatus).
Loka'de ehk teadvusetasandite iseloomustused
Põrgu Loka
Emotsiooni seemneks on põrgu-tasandi viha. Kui viha karmalised jäljed end ilmutavad, on vastureakstsiooniks palju võimalusi - vastumeelsus,halvakspanu, kriitika, vaidlus, vägivald (hirm). Sõdade hävitustööd on paljuski tingitud vihast ja paljud inimesed surevad iga päev viha
tulemusena. Viha ei lahenda ühtki probleemi. Vihane inimene on kaotanud kontrolli ja eneseteadvuse. Kui oleme vihkamise, vägivaldsuse, terrorismi, viha lõksus või oleme nende ohvrid, oleme osalised põrgu Loka's
Viha energeetiline keskus on jalataldades. Viha emotsioon mõjutab kõige enam mao ja põrna energiat.
Viha vastumürk on puhas tingimusteta armastus, milleni jõuame läbi hea karma tasandi - mõistmise ja aktsepteerimise
Näljase vaimu Loka
Emotsiooni seemneks on ahnus, mis tärkab domineerivast vajaduse- tundest, mida ei suudeta kunagi piisavalt täita. Ahnuse lõksu jäädes otsime rahulolu endast väljastpoolt ning me ei leia ilmaski piisavalt seda. Tegelik nälg on tingitud hoopis tõelise loomuse tundmise järele, kuid me ei oska sellest aru saada või ei usu seda.
Ahnus on seotud seksuaalse ihaga ja selle energeetiline keskus on teine tšakra. Ahnuse emotsioon mõjutab kõige enam neerude (eluenergia kandja) ja kusepõie energiat.
Ahnuse vastumürk on siiras andmine, ilma et midagi vastu sooviksid.
Looma Loka
Emotsiooni seemneks on teadmatus, mida kogetakse eksimise, hoolimatuse, tuimuse, ebakindluse, ebateadlikkuse tundega. Paljud inimesed tunnevad kurbust, üksindust, nad tunnevad vajadust millegi järele, aga ise ka ei saa aru, mille järele. Looma Loka's domineerib teadmatuse pimedus. Loomad elavad pidevas hirmus, sest pidevalt ähvardavad neid teised loomad ja inimesed. Teadmatus on seotud kolmanda tšakraga.
Teadmatuse emotsioon mõjutab kõige enam kolmiksoojendi ja perikardi energiat.
Teadmatuse vastumürgiks on teadmised ja tarkus, mille leiame, kui pöörame pilgu iseenda poole ja õpime tundma oma tõelist mina.
Inimese Loka
Emotsiooni seemneks on armukadedus (kiindumus), tahame saada, haarata ja omada kõike, mis meil on: ideed, vara, lähedased, suhted. Õnne allikat näeme endast väljapool ning see viib veelgi suurema kiindumuseni oma ihaobjektidesse.
Inimesel on kerge jälgida omaenda Loka kannatusi, sest me kogeme sündi, arengut, haigusi, vananemist ja surma, kus meid läbi elu piinavad muutustega kaasnevad kaotused. Kui oleme kätte saanud oma ihaldatud objekti, suhte, tunde, siis püüame seda iga hinna eest hoida ning säilitada, kuigi selle kaotus on ju ette teada ning kindel (surm). Selle asemel et rõõmustada teiste õnne üle, langeme hoopis armukadesuse ja kadeduse lõksu. Isegi kui inimese sündi peetakse suurimaks õnneks, sest inimestel on võimalus kuulda, õppida ja praktiseerida õpetusi, saada teadlikke kogemus, leiab siiski vaid väga väike vähemus oma tee suure võimaluse juurde ning ka kasutab seda.
Armukadedus on seotud neljanda tšakraga. Armukadeduse emotsioon mõjutab kõige enam südame ja peensoole energiat.
Armukadeduse vastumürk on avatud ning neutraalne süda, mille saavutame, kui saame ühenduse oma tõelise loomusega.
Pooljumala Loka
Emotsiooni seemneks on uhkus, mis on seotud saavutustega ning on tihti seotud territoriaalselt. Üks sõja põhjusi on rahvaste uhkus, kuna nad usuvad, et neil on lahendused teiste rahvaste probleemidele. Pooljumalad tunnevad rõõmu naudingutest ja küllusest, kuid kalduvad raevutsema ja kadestama. Nad kaklevad pidevalt omavahel. Kõige suuremad kannatused saavad pooljumalatele osaks aga siis, kui nad kuulutavad sõja jumalatele, kes naudivad veel suuremat küllust ja head äraolemist. Jumalad on aga pooljumalatest alati võimsamad ning neid on väga raske hävitada, nad võidavad lahingud ning see paneb pooljumalad kannatama oma haavatud uhkuse, moraalse laastamise ning kadeduse käes.
Uhkus on seotud viienda tšakraga. Uhkuse emotsioon kahjustab kõige enam maksa ja sapipõie energiat
Uhkuse vastumürk on rahu ning alandlikkus.
Jumalate Loka
Emotsiooni seeme on nautlev äraolemine, kus on negatiivsed emotsioonid kohal nagu viis häält kooris. Jumalad on uppunud joovastavasse laisa rõõmu ja enesekesksesse naudingu tundesse. Nad naudivad suurt rikkust ja mugavat elu, mis kestab igavesti. Kõik vajadused näivat rahuldatud ja kõik ihad küllastatud. Kuid allpool oma kogemust pole neil reaalsustaju. Mõttetutesse meelelahutustesse sukeldunult ei ole neil kavaski pöörduda vabanemise teele. Olukord muutub aga täielikult, kui karmalised põhjused Jumalate Lokas ammenduvad ja ligineb surm, siis on surev "jumal" üksik, kaaslastest ning sõpradest maha jäetud, sest nood ei suuda näkku vaadata enda surelikkusele.
Jumalate Loka on seotud seitsmenda tšakraga
Isekale rõõmule vastumürk on kaastunne.
Miks negatiivne emotsioon?
Emotsioonid ei ole oma olemuselt negatiivsed ega positiivsed ning kõik emotsioonid on vajalikud inimlike kogemuste saamiseks .
Emotsioonid on negatiivsed niikaua, kui me neisse kleepume ning seetõttu muudame oma energiasagedust ning kui me neile reageerime. Kui vastame vihale viha või solvumisega, oleme kleepunud vihaemotsiooni ja külvame seetõttu tulevaste emotsioonide seemneid ja seda jälle ja jälle, mistõttu sulgume kannatuste ringi nii selles elus kui ka järgnevates ümbersündides ning sellest rattast vaimsele teele pöördumine on raske.
Kui lääne õpetused tuginevad peamiselt emotsioonidest vabanemisele, siis ida vaimsed õpetused emotsioonide mõistmisele.
Ükski emotsioon ei ole oma loomult negatiivne. Negatiivne on emotsiooni takerduda või nende eest põgeneda
Energiakeha
Igasugusel kogemusel, olgu siis unes või ärkvel olles, on energeetiline alus, mida nimetatakse ka Lung (tiibeti keeles) või praana (sanskriti keeles). Mistahes kogemuse olemuse aluseks on paljude tingimuste ja põhjuste kombinatsioon. Kui oleme enda jaoks arusaamisele jõudnud, miks ja kuidas mingi kogemus esineb, tundes ära selle mentaalse, füüsilise ja energeetilise arengu, saame neid kogemusi uuesti esile tuua või neid muuta. Seesugune teadlikkus lubab meil edendada vaimseid harjutusi edendavaid kogemusi ning vältida neid, mis on kahjulikud.
Kanalid ja praana
Igapäevases elus võtame pidevalt erinevaid kehaasendeid, ilma et mõtleme nende mõjule. Puhkamiseks ja mõnusaks äraolemiseks istume diivanile või mugavasse tugitooli. Kui tahame olla aktiivsed ja osaleda aruteludes, istume kabinetis või auditooriumis toolidel, mis aitavad hoida selga sirges asendis. Kui tahame puhata, istume jalgu sirutades verandale või metsarajal pingile. Kui oleme väsinud, läheme magamistuppa ja heidame pikali. Erinevates meditatsioonides võtame mitmesuguseid asendeid, et keha energiajuhtmete ehk kanalite mõjutamise abil muuta praana voogu kehas, avada erinevaid energiakeskusi.
Asendid kutsuvad esile erinevaid kogemusi. Asendid on aluseks joogaharjutustele. Juhtides energiat oma kehas teadlikult, saavutame meditatsioonides kiirema ja kergema tulemuse. Kui puudub oskus ja teadlikkus praanast ja selle liikumisest kehas, takerdubki meel omaenda protsessidesse.
Kanalid, praana ja tšakrad on seotud nii elu kui surmaga. Enamik müstilisi kogemusi ja kogemusi surmajärgses bardos on põhjustatud energiapunktide sulgumisest ja avanemisest. Valguse ja värvide nägemine suremisel, surmajärgselt kui ka mediteerides on seotud praana liikumisega. Enegiakanalid on seoses kosmiliste peenenergiatega ehk elementidega (maa, vesi, tuli, õhk ja eeter) .Surres elemendid surija kehas langevad kokku ja lagunevad ning vabanev energia avaldub valguse ja värvidena. Õpetused surmast käsitlevad üksikasjalikult , missugune värviline valgus vastab millise kanali lahustumisele ja kokkuvarisemisele, kus see kehas asub ning missuguse emotsiooniga on seotud.
On märkimisväärselt palju variante, kuidas valgused inimestele nende surmahetkel ilmuvad, sest need on seotud nii negatiivsete emotsionaalsete kui ka teadvuse positiivse tarkuse aspektidega. Kõige sagedamini kogeb inimene surmahetkel emotsioone ning domineeriv emotsioon määrab ära valguse ja värvid, mis ennast ilmutavad. Sageli on alguses üksnes värvilised valgused, milles üks või mitu värvi on primaarsed ja esinevad värvide kombinatsioonid. Edasi hakkab valgus moodustama teatud kujusid (pilte), nagu uneski sünnib: majad, lossid, teerajad, sündmused, inimesed, jumalused, mandalad ja mida iganes. Kui oleme suremas, seostame nägemusi sansaara olemusvormidega , mis puhul meie reaktsioonid valitsevad meid liikumisel oma järgmise sünni poole; või siis meditatiivse kogemusega, mis annab võimaluse vabaneda või teadlikult mõjutada oma järgmist inkarnatsiooni vaimsemas suunas.
Energiakanalid
Kehas on 72 000 erinevat peenenergiakanalit. Meditsiiniõpikutest teame veresooni, lümfiringi, närvisüsteemi. Akupunktuuris teame kanaleid ning neil asuvaid akupressuuripunkte. Unenäojoogas on tegemist väga peene psüühilise energiaga, mis on nii tarkuse kui negatiivasete emotsioonide aluseks. Peenenergia kanalid ei paikne keha füüsilisel, vaid energeetilisel tasandil, ometi võime nendest teadlikuks saada.
Kehas on kolm peamist peenenergia kanalit. Kuus tähtsamat kanalit asuvad nende peal ja sees. Kuuest tšakrast levivad kolmsada kuuskümmend harukanalit läbi kogu keha.
Kolm peakanalit on:
-Ida vasakul pool selgroogu, pliiatsi jämedune
-Sushumna segroo keskel, jalutuskepi jämedune
-Pingala paremal pool selgroogu, pliiatsi jämedune.
Meestel on vasakul pool punane kanal, paremal pool valge kanal ja keskel sinine kanal.
Naistel on vasakul pool valge kanal, paremal pool punane kanal ja keskel sinine kanal.
Kolm peakanalit saavad ühise alguspunkti esimese tšakra piirkonnas. Külgkanalid tõusevad kummaltki poolt lülisammast kuni peaajuni, keerduvad pealael kolju all ja avanevad ninasõõrmetesse, keskne kanal tõuseb külgkanalite vahelt otse üles, laienedes veidi südame piirkonnas.
Valge kanal -negatiivsete emotsioonide liikumistee ehk meetodikanal.
Punane kanal - positiivsete energiate ehk tarkuse energiate juhe.
Unenäo ja unejooga harjutuste ajal lamavad mehed paremal ja naised vasakul küljel, et rõhuda valgele kanalile ja see kergelt sulgeda, avades samal ajal punase tarkusekanali. Seesugune keha asetus aitab kaasa parematele unenäo- kogemustele, millega kaasnevad positiivsemad emotsionaalsed kogemused ja suurem selgus.
Keskne sinine kanal on mitte - duaalsuse kanal, mille sees liigub ürgne teadveloleku energia. Unenäotegelus toob lõppkokkuvõttes teadvuse ja praana kesksesse kanalisse, kus see on väljaspool negatiivset ja positiivset kogemust. Kui see toimub, mõistab harjutaja kõikide duaalsuste ühtsust.
Praana
Unenägemine on voolav, dünaamiline protsess: liikuvad, rääkivad olendid, helid ja valgus vibreerivad - kogu liikumise tekitab Praana liikumine. Praana tähendab otseses tõlkes - tuul ( tuule jõud).
Praana on mistahes kogemuse ja kogu elu ning olemise alusenergia. Jooga asendid ja harjutused, hingamine, mediteerimine - kõikide eesmärk on tugevdada ja lihvida elutähtsat tuule jõudu selleks, et tasakaalustada keha ja meelt.
Eksisteerib kahte liiki praanat:
-karmaline praana
-tarkuse praana
Karmaline praana
Karmaline praana on energeetiline alus - kütus- karmalistele jälgedele, mis on tekkinud paljude elude jooksul kõikidest headest, halbadest ja neutraalsetest tegudest. Kui need karmalised jäljed aktiveeruvad teiseste tegurite toimel, energetiseerib karmaline praana karmalise(d) jälje(d), mõjutades otseselt keha ja meelt ning seeläbi unenägusid magades ning ärkvel olles. Karmaline praana on nii negatiivsete kui positiivsete energiate elujõuks kummaski külgkanalis.
Kui meel on ebapüsiv ning hajevil, keskenduda on raske, siis karmaline praana liigub. Näiteks kui vabaneb emotsioon ja meel ei oska seda kontrollida, kannab karmaline praana meele kuhu tahab, ajades tähelepanu siia -sinna, saades ideesid juurde vastumeelsustest ja soovidest.
Mentaalse stabiilsuse ja meele olemusest teadlik olek on vaimsel kasvamisel hädavajalik, muutes seeläbi meelt stabiilseks, tugevaks, keskendunuks, kohalolevaks. Isegi kui kerkivad esile negatiivse emotsiooni jõud, ei hakka karmalised tuuled meid pillutama siia-sinna.
Unenäojoogas, kui kord oleme saavutanud suutlikkuse näha selgeid unenägusid, peame olema piisavalt kindlad ja kohal, et stabiliseerida karmalise praana liikumisest tekkinud unenägu ning arendada selle üle kontrolli. Kuni seda oskust srendatakse, kontrollib unenägija mõnikord unenägu ja mõnikord juhib unenägu unenägijat. Sama käib ka mõtete kohta: parem on mõtlejal kontrollida mõtet. kui lasta mõtetel kontrollida mõtlejat.
Tarkuse praana
Tarkuse praana ei ole karmaline praana. Iga kogemuse esimesel väga hetkelisel hetkel enne reaktsiooni tekkimist on ainult puhas tajumine, mis on vaba ihast ja vastumeelsusest. See on puhas kogemus, mis ei jäta ühtegi jälge ja ei ole ühegi unenäo aluseks. Tarkuse praana liigub Sushumnas ja ta on puhta olemise alus. See hetk on väga lühike puhta kogemuse välgatus, millest me ei ole tavaliselt teadlikud. See on meie reaktsioon sellele hetkele, meie iha või vastumeelsus, mille me arvame olevat oma kogemuse.
Praana liikumine
Ühes päevas (24 tundi) on 86 400 sekundit ning keskmiselt 21 600 praana liikumist, mis teeb iga nelja sekundi järel ühe praana liikumise. Need numbrid praana liikumisaktiivsusest väljendavad otseselt nii mõtete, tunnete, kogemuste ja reaktsioonide aktiivsust.
Praana tasakaalustamine - unenäojooga praktiline harjutus
Lihtne asend, hingamine teadlik ja rahulik, silmad suletud, meel rahustatud.
Mehed: vasaku käe sõrmussõrmega sulge vasak ninasõõre ning läbi parema ninasõõme teha tugev, järsk ja lõplik väljahingamine, lastes kogunenud pinged ja negatiivsed emotsioonid endast väljahingatava vooga minema. Siis sulgege parema käe sõrmussõrmega parem ninasõõre ja hingake vasaku sõõrme kaudu hästi pehmelt ja kergelt sisse tarkuse praanat, jäädes seejärel lõdvestunult mitte hingama, levitades sissehingatud tarkuse praanat kõikjale kehas, sellele järgnev väljahingamine peab tulema loomulikult ja rahulikult. Jääge hetkeks liikumatult istuma.
Naised: parema käe sõrmussõrmega sulged parema ninasõõrme ning läbi vasaku ninasõõrme teha tugev, järsk ja lõplik väljahingamine. Siis sulged vasaku käes sõrmussõrmega vasaku ninasõõrme ja hingad vasaku sõõrme kaudu hästi pehmelt ja kergelt sisse tarkuse praanat, jäädes seejärel lõdvestunult mitte hingama, levitades sissehingatud tarkuse praanat kõikjale kehas, sellele järgnev väljahingamine peab tulema loomulikult ja rahulikult. Jääge hetkeks liikumatult istuma.
Kui seda harjutust ikka ja jälle kordate, tasakaalustate ajapikku oma energia. Emotsionaalne karmaline praana hingatakse välja valge kanali kaudu ja õnnistav tarkuse praana hingatakse sisse punase kanali kaudu, suunaates selle kehasse laiali.
Praana ja meel
Kõik unenäod on seotud ühe või mitmega kuuest loka'st. Energeetiline side meele ja Loka vahel saab teoks keha spetsiifilistes asukohtades, tšakrates. Kuidas saab nii olla? Kuigi ütleme, et teadvus on väljaspool ja kõikjal (väljaspool vormi, värvi, puudutust, heli, jne), kuidas saab see siis olla seotud konkreetse kohaga? Meel on väljaspool kõiki niisuguseid eristusi, kuid tema teadvuses tärkavaid kvaliteete mõjutavad kogemuse meeltega tajutavad nähtused.
Kui keskendame meele millelegi, mõjutab keskendumisobjekt teadvuse kvaliteeti ja kehas toimuvad vastavad muudatused. See printsiip on aluseks tervendamisele, mis kasutab mentaalset energiat. Fokusseerimine viib muutusteni kehas. Sageli kasutatakse kosmilise peenenergia visualiseerimist, kus kujustatavad vesi, tuli ja tuul on võimsad meele mõjutajad. Võimsa vee, tule või tuule visualiseerimisega püütakse puhastada haiguse põhjuseks oleva meele tingimuslikkust, negatiivaseid emotsioone ja karmalisi jälgi, milles usutakse olevat vastuvõtlikkus haigusele.
Metafoorid - et paremini mõista meele olemust.
Selleks et paremini mõista olemise tegelikku-reaalset olemust, on hea kasutada mõnikord kujundeid, võrdlusi ja metafoore. Siin siis mõned neist:
Ei ole tekitajat, mis tekitaks midagi. Kõik on just nii nagu on, saades alguse spontaansest algallikast kui tühjuse ja selguse täiuslik avaldus. Kristallid ei tee ise valgust, sest nende loomulik omadus on kiirata valgust. Peegel ei vali nägu. mida peegeldada, sest peegli loomus on peegeldada kõike. Kui õpime aru saama, et kõik tekkiv (kaasa arvatud tajud) on kõigest meele peegeldus tühjuses ja tühjusest, siis olemegi vabad.
Peegeldus. Unenägu on meele peegeldus, mis ei erine meelest niisamuti kui päikesekiired ei erine päikesest. Seda mõistmata suhtume unenäosse nagu reaalsusesse, nagu lõvi, kes iseenda peegelpildile vees hambaid näitab ja lõriseb. Unes olles on kõik kogetav vaid meeleseisund: taevas on meie meel, mägi on meie meel, inimesed unenäos on meie meel, tegevused unenäos on meie meel, mis meist endist tagasi peegeldub.
Välk. Öötaevas sähvatav välk valgustab mägesid, millest iga tipp on omaette objekt, kuid see, mida me tegelikult kogeme, on ainult valgusesähvatus, mis peegeldub tagasi meie silmadesse. Just niimoodi on näiliselt eraldiolevad objektid unes tegelikult meie meele ainus valgus.
Vikerkaar. Uni võib olla ahvatlev ja imeilus nagu vikerkaar. Kuid vikerkaares puudub igasugune materiaalsus, see on vaid valgusemäng. Kui seda taga ajama hakkame, ei saa me teda kunagi kätte, sest seal pole midagi. Unenägu on nagu vikerkaar, kombinatsioon tingimustest, mis tekitavad kujutelma, illusiooni.
Kuu. Unenägu on nagu kuu, mis peegeldub kõikjal, kus peegeldub - tiigis, allikas, järvepinnal, porilombis, akendel, kristallidel. Kuu ei paljune. On ainult üks kuu, just nagu ka unenäo osalised ja objektid on vaid üks olemus.
Maagia.Võlur võib muuta kivi elevandiks, lille jäneseks, siis tiigriks ja siis maoks kuid kõik need objektid on illusoorsed, ettekujutatud, nagu ka kõik objektid unenägudes on tehtud vaid meele peegeldusest.
Miraaž. Kõndides pikka aega kõrbes kuumas päikeselõõsas, näeme ühtäkki enda ees kauguses terendamas linna, rohelisi puid või ookeani. Aga kui lähemale jõuame, ei leia me midagi. Unenägude kujundid on miraažid, aineta ettekujutused, ainult valguse mäng.
Kaja. Kui teeme tugevat häält, pöördub see kajana meie poole tagasi samasuguse tugeva häälena, sosistatud hääl pöördub tagasi kajava sosistatud häälena, veider karje veidra karjena. Heli, mida kajana tagasitulevana kuuleme, on seesama heli, mida tekitasime, justnagu unenäo sisu, mis näib küll olevat meist sõltumatu, on aga siiski ainult meie meele kujund, mis kajana meie poole tagasi pöördub.
Tuli. Kuuldes sõna "tuli", ei pruugi me sellele üldse reageerida. Peatudes aga sõnal ja lastes selle tagant esile kerkida omadustel, mida teame sellega seoses olevat, tunneme kuumust, tuli põleb meie kujutlustes.
Sidrun, šokolaad. Lastes oma tunnetusel kogeda "sidrunit" või "šokolaadi", ilma et seda meie vaateväljas või keele ulatuses on, tunneme maitset (haput, magusat) suus ja suu hakkab vett jooksma. Keel ja sõnad on sümbolistlikud ning rõhuvad mälule ja kujutlusvõimega seotud kogemusele.
Põlev küünal või põlev lamp. Kui siseneme ruumi. kus põleb küünal või lamp, ei hakka me uurima, kas küünal põleb või mis lamp see on. Kogeme hoopis valgustatud ruumi ja kõike seda, mis selles paistab.
Maailm meie sees ja meist väljaspool, maailm ärkvel olles ja magades, on meie meele enda avaldus, sest isedus ja kogemuse objekt ei saa olla kaks erinevat asja. Eelpool esitatud näited rõhutavad ja iseloomustavad loomupärase eksistentsi puudumist ning kogemuse ja kogeja ühtsust, mida võib nimetada illusiooniks (tantra)/tühjuseks (suutra).
Me kõik jagame sedasama ja ühtsama maailma, sest me jagame kollektiivset karmat.
See, kuidas üks või teine näeb ja tunnetab kogemust, määrab ära, mis liiki kogemused meis endis on ja kuidas me neile kogemustele reageerida oskame.
Me usume oma nägemust omaette olelusvormidest, millel on loomupärane eksistents, mis elavad kui omaette asjad või olendid. Kui me usume, et miski on olemas, siis see ongi! Sel on võime meid mõjutada. Meie teeme maailma, millele me reageerime ja millele jätame reageerimata.
Kui me lakkame olemast (sureme), siis meie tehtud maailm lahustub ja muutub olematuks, kuid see ei lahusta ühtki kübet sellest, milles elavad ja eksisteerivad teised inimesed. Meie taju ja viis, kuidas me kõike näeme, lakkab koos meiega olemast. Kui oskame lahustada oma ettekujutava ja fantaseeriva meele, avaldab ennast otsekohe selle aluseks olev tühjus. Kui oleme teadlikuks saanud, et pole olemas loomupärast eksistentsi ei meis endis ega maailmas, siis kõigel sellel, mis tekib kogemuses, pole meie üle võimu.
Kui lõvi saab aru, et peegeldus veepinnal on vaid tema enda peegeldus, ei reageeri ta peegeldusele hirmuga või ei reageeri üldse. Nii ka meie: ilma tõelise teadlikkuseta iseenda olemusest ning meelest, reageerime me vihale vihastumisega, solvamisele solvumisega, hirmutamisele kartmisega, teadmatusele muretsemise ja hirmuga, armastusele ihaga ehk siis reageerime alati kas iha(+) või vastumeelsusega (-), ning sedamoodi loome karma, mis peegeldub meeleseisundites, uskumises, kogu olemises nii magades kui ärkvel olles. Kui teame tõelist tühja loomust, oleme vabad.
Unenägude liigid
On olemas kolme tüüpi unenägusid, mis moodustavad unenäotegeluste kulgemise:
-tavalised (sansaaralised*) ehk karmalised unenäod
-selgusunenäod
-puhta valguse unenäod
Esimest ja teist eristatakse nende põhjuste erinevuse kaudu ning kummastki võib unenägija olla kas teadlik või mitteteadlik. Puhta valguse unenägudes on teadvelolek, aga pole subjekti ja objekti kahestumist. Puhta valguse unenäod esinevad mitte-duaalses teadvelolekus.
*sansaara-kannatuste ilm, mis tekib piiratud dualistlikus meeles. Sansaara hõlmab teadvusetasandite kuut Loka't
Sansaaralised ehk karmalised unenäod.
Uned, mida enamik meist näeb, on sansaaralised unenäod, mis tekivad karmalistest jälgedest**. Nende unenägude tähendus on see, mille me ise nendesse oma meeleseisundis paneme. Nendes unenägudes on sisu kirjutajaks unenägija ise. Sama kehtib ka ärkveloleku ajal ning see teeb tähenduslikud uned tähtsusetuks ning see teeb tähtsusetuks ka ärkveloleku tähenduse. Näiteks võiks kirjeldada ühe ja sama raamatu lugemist. Raamat on lihtsalt tähemärgid paberil, mida erinevad inimesed neid lugedes saavad erinevaid emotsioone ja kogemusi, kus ühele on selle sisu ning tähendus ülipõnev ja tähtis, teisele täiesti mage ja tähtsusetu, kolmanda jätab ükskõikseks, jne ehk iga isik vastavalt oma meeleseisundile saab sellest samast allikast täiesti omamoodi kogemuse. Sealjuures raamat ei ole muutunud ja selles olev informatsioon on ühtmoodi nähtav kõigile.
**-karmaline jälg: iga tegu, ükskõik kas psüühiline, füüsiline või verbaalne, mille isik sooritab tahtlikult ja kasvõi pisimagi iha või vastumeelsusega, jätab jälje selle indiviidi meeleolu voogu. Karmaliste jälgede kuhjumisest tingitult on indiviidi iga hetk olemises kas negatiivne või positiivne.
Selguse-unenäod
Kui uneägude nägemises on tehtud edusamme, muutuvad unenäod selgemaks ning üksikasjalikumaks ning suurem osa nähtud unenäost jääb mingika ajaks või alatiseks meelde. See tuleneb unenägija meeleseisundist, mis seisneb suuremas teadvelolekus, mis tekib kui meel ja praana on tasakaalus. Erinevalt sansaaralistest unenägudest, kus karmaline praana pillutab meelt kuhu tahab, on selgusunenäos unenägija stabiilne. Kuigi tekivad kujutised ning informatsioon, on nende alus vähem karmalistele jälgedele toetuv, pakkudes selle asemel teadmisi, mis on otseselt kättesaadavad teadvusest allpool olevat mina tasandit. See on analoogiline erinevustele karmalise praana (valges kanalis voolav) ja tarkuse praana (punases kanalis voolav) vahel. Mõlemad on küll karmalised praanad ja seotud dualistliku olemisega, kuid tarkuse praana on siiski puhtam ja vähem eksitav kui karmaline praana. Seega on ka selgusunenägu puhtam ning vähem eksitav kui sansaaraline unenägu
Selgusunenägusid näevad aeg-ajalt kõik, kuid need ei ole tavalised ega avaldu stabiilselt. Enamikule meist on siiski kõik unenäod sansaaralised ning nende sisuks on igapäevased emotsioonid. Kui usume ekslikult sansaaralistesse unenägudesse, siis võime väga palju energiat kulutada neist arusaamisele ja nende tõlgendamisele, tuues niimoodi sansaaraliste unenägude sisu ja olemuse oma ärkveloleku olemistesse, see aga raskendab või muudab võimatuks muutuste tegemise oma sisseharjunud olemisse. Niimoodi takerdume oma isiklikku draamasse, uskudes, et kõik meie unenäod on sõnumid kõrgemast vaimsest allikast, mida nad tegelikut kindlasti ei ole. Nii peaksime esmalt teadlikuks saama unenägude "sorteerimisest", et eraldada olulised mitteolulistest (mis on üksnes meie igapäevse elu emotsioonide, soovide, hirmude, fantaasiate ja lootuste avaldumised).
Puhta valguse unenäod
Seesuguseid unenägusid näevad regulaarselt need, kes on "teel kaugemale jõudnud". Puhta valguse unenägu kantakse unenägijani keskse kanali - Sushumna -ürgse praana liikumisest. Puhta valguse unenägu on seisund, kus unenägija jääb meele loomusesse. (Puhas valguse seisund on seisund, mis on vaba unenägudest, mõtetest ja kujutistest). Kui puhta valguse unenägu tekib, on see meele tegevus, mis ei sega harjutaja püsivust puhtas valguses.
Unenägude kasutamine.
Unenägude suurim väärtus on vaimse rännaku kontekstis ning unenägusid endid saab kasutada vaimse praktikana.
Unenäod võivad anda kogemusi, mis suunab unenägija vaimsele arenguteele. Unenäod aitavad unenägijal mõista, kas sooritatud vaimsed praktikad ja harjutused on tehtud õigesti, kui suur on areng ja mis vajab rohkem tähelepanu. Ärkvelolekus võime arvata, et meil läheb täitsa hästi, siis unenägudes võime märgata, et meel on jätkuvalt ebastabiilne ja eksirännakutes.
Kogemus unenäos
Unenäokogemused on väga paindlikud ja meil on unes olles vabadus teha asju, mida me ei saa teha ärkvelolekus, kaasa arvatud teatavad harjutused, mis meie arengut soodustavad. Me suudame tervendada psüühikahaavu, ületada emotsionaalseid raskusi, mida me ärkvel olles ei ole suutnud. Me suudame kõrvaldada energeetilisi tõkkeid, mis võivad takistada energia vaba ringlust kehas. Me suudame läbida meele loorid, viies kogemuse väljaspoole mõistelisi piire ja piiranguid.
Juhatus ja juhtnöörid
Unenägusid peetakse nii sügavama vaimse teadmise kui ka eluks vajalike juhiste potentsiaalseks allikaks. Unenägusid seletatakse teistele haiguste diagnoosimiseks, näitajateks, kas on vaja puhastumise ja selginemise harjutusi ning näitajateks, kas suhted vaimse teejuhi ja kaitseinglitega vajavad tähelepanu. Seesugust unenägude käsitlust võidakse pidada ebausuks, kuid sügavamal tasandil annavad unenäod pildi unenägija psüühikast ja selle suhetest erinevate teadvustasanditega.
Ennustamine
Unenägudes avaldunud informatsiooni saab kasutada tulevikusündmuste teadasaamiseks. Seda vaid juhul, kui tegemist on ikka selgusunenäoga, vastasel juhul ei ole unenägu unenägijale mitte informatsiooni andjaks, vaid tema enda meele peegelduseks.
Kõikide võimalike juhtumiste põhjused on juba olemas ning kohal siin ja praegu, sest minevikusündmuste tagajärjed on tulevikusündmuste seemned. Iga tulevikusituatsiooni algpõhjused on leitavad juba toimunud sündmustest. Kuid teisesed põhjused, mis on vajalikud "karmaliste jälgede" avaldumiseks, ei ole kindlaks määratud ning neid on võimalik valida. Kui oleks teisiti, poleks ju mõtet üritadagi, sest midagi ei saaks muuta. Kui me näeme und selle kohta, mis on tulemas ja see tulebki nii, nagu unes nägime, ei tähenda see, et tulevik on kindlaks määratud ja seda ei saa muuta; see tähendab et meie ei muutnud tulevikku.
Õpetused unes
On palju näiteid sellest, et õpetusi on unes jagatud. Paljud õpetusunenäod tulevad "järjejuttudena", kus iga järgmine algab sealt, kus eelmine oli lõppenud. Kui kogu õpetus on edasi antud, siis unenägude seeria lõpeb. Niiviisi on "avastatud" paljud vaimsed õpetused ja harjutused. Paljud meistrid on kasutanud unenägu tähtsa tarkuseuksena, mille kaudu on nad avastanud õpetusi, loonud sidemeid Õpetaja(te)ga, kes muidu on kaugel nii ajas kui ruumis, ning arendanud endas võimekust aidata teisi. Niimoodi on avastatud ka õpetus helduse arendamiseks ja emotsioonidesse kleepumisest vabanemiseks. Ja niimoodi võib olla meie kõigiga. Harjutajatena leiame, et järjepidevus areneb selles elu osas, mille veedame unes. Uneaeg on meie vaimsel teel ülioluline, sest unenägu saab osaks protsessis, mis taasühendab meid meie sügavaima minaga ning seeläbi süvendab meie vaimset arengut.
Pole mingit põhjust, miks ei võiks unenäojoogat kasutada oma igapäevaste, maiste eesmärkide saavutamiseks. Aga kuigi on võimalik unenäojoogast oma igapäevases elus abi ning kasu saada on lõppeesmärk siiski kasutada unenägu enda vabastamiseks relatiivsetest seisunditest mitte neid lihtsalt parandada.
Unenäojooga harjutused
1. Nägemus, tegu, unenägu, surm.
Kui nägemuses (terviklikus kogemuses) ei olda teadvel, ei olda tõenäoliselt teadvel käitumises. Kui ei olda teadvel käitumises, ei olda tõenäoliselt teadvel unenäos. Kui ei olda teadvel unenäos, siis ei olda tõenäoliselt teadvel bardos*** pärast surma.
bardo**/*-vaheolu aeg surmahetkest uue inkarneerumiseni, või ka "vaheolu" üleminekuseisund meditatsioonis, unenäos, elus
Nägemus ei tähenda mitte ainult visuaalset ilmingut, vaid kogemuse terviklikkust, mis kätkeb iga tajumise, aistingu ning mentaalse ja emotsionaalse sündmuse, samuti kõik selle mis meile näib väline. Nägemus on see, mida me "näeme" kogemusena, see ongi kogemus. Nägemusest mitteteadvel olemine tähendab, et ei suudeta näha tõde selles, mis kogemuses esile kerkib, ja selle asemel lastakse end eksitada dualistliku meele väärarusaamadest, pidades selle meele projektsioone ja fantaasiaid ekslikult tegelikkuseks.
Kui puudub teadlikkus tõelisest situatsioonist, milles me eksisteerime, on väga raske reageerida oskusikult ning arukalt sellele, millega kohtume nii välises kui seesmises elus. Selle asemel reageerime emotsiooniga, vastavalt siis iha või vastumeelsuse karmalistele harjumustele ning õnnetuolemine ja illusoorsed lootused-soovid pillutavad meid siia ja sinna. Segaduste põhjal tegutsemine tähendabki teadveloleku puudumist käitumises. Seesugusest teadmatust tegutsemisest saavad jõudu juurde emotsioonidesse kleepumine, vihkamine, teadmatus ning seeläbi järgmiste ja järgmiste karmaliste jälgede loomine.
Unenäod tärkavad samadest karmalistest jälgedest, mis valitsevad meie ärkveloleku kogemusi.
Kui oleme kaasa haaratud liikuva meele fantaasiatest ja tunnetest, oleme üsna tõenäoliselt samade fantaasiate ja tunnete kütkes ka unenägudes. Seda nimetataksegi mitteteadvelolekuks unenäos. Unenägu kutsub omakorda esile samalaadsed fantaasiad ja tunded, millesse takerdume ärkvel olles, mistõttu on raske arendada selgust või asuda tegema vaimseid harjutusi.
2. Meelerahu
Edukas unenäojoogi peab kohalolus siin ja praegu olema piisavalt stabiilne, et karmaliste emotsioonide tuuled teda minema ei kannaks ja et ta unenägudes ei oleks eksinud. Meele stabiilsuse ja püsivuse kasvamisega muutuvad unenäod pikemaks, kergemini meeldejäävateks ning areneb teadlikkus. Teadlikkus unenägudes avardab teadlikkust ärkvelolekus.
Meelerahu harjutamiseks on parim asend lihtne asend, käed budda mudras süles, pöidlaotsad koos, selg sirge, silmavaade lõdvestunud ja keskendatud (fokusseeritud), asend liikumatu, hingamine rahulik ( või mingi muu pranayam).Algajal on soovitav hoida fookus endast väljaspool asuval füüsilisel objektil, mis on asetatud nii et silmavaade saaks olla suunatud otse alla enda ette kuni silmade kõrguseni. Alguses tuleb meelerahu tekkimist sundida ja luua, tehes selle nimel pingutusi lühikeste harjutustena ja väikeste pausidena, kus keha hoitakse stabiilselt asendis. Pikapeale hakkab tekkima loomulik meelerahu ning lõpuks jõuame meeleseisundini, mis on rahulik ja lõdvestunud, kerge ja läbipaistev ja paindlik.
Meelerahu harjutuste sooritamisel on progressi suurimateks taksitusteks ärevus, unisus ja lodevus.
3. Üheksa puhastavat hingamist
Emotsioonid muudavad otsekohe hingamise iseloomu: vastumeelsus, ehmatus, hirm, kurbus. ...
Selle asemel et jääda ootama kogemust, mis hingamist muudaks, saame muuta oma hingamist, et muuta oma kogemust.
Hingamisharjutuste algasend ja seisund on meelerahu harjutus, lihtne asend, käed Budda Mudras (peopesad üksteise peal, mehed vasak peopesa alumine ja naistel parem peopesa alumine), pöidlaotsad koos.
Kolm esimest hingamist:
Mehed : tõstke parem käsi, mille pöial on surutud vastu sõrmussõrme jalamit. Sulgedes sõrmussõrmega parema ninasõõrme, hingake läbi vasaku ninasõõrme sisse rohelist valgust. Siis sulgege parema käe sõrmussõrmega vasak ninasõõre ja hingake läbi parema ninasõõrme täielikult välja helesinise õhuna. Harjutust tehke kolm korda.
Naised: tõstke vasak käsi, mille pöial on surutud vastu sõrmussõrme jalamit. Sulgedes sõrmussõrmega vasaku ninasõõrme, hingake läbi parema ninasõõrme sisse rohelist valgust. Siis sulgege vasaku käe sõrmussõrmega parem ninasõõre ja hingake läbi vasaku ninasõõrme täielikult välja helesinise õhuna. Harjutust tehke kolm korda.
Iga väljahingamise juures kujutlege, kuidas kõik mehelike võimsustega seotud takistused väljutatakse valgest kanalist helesinise õhuna. Need sisaldavad haigusi, mis on seotud praanaga ja takistusi-looritusi, mis seotud minevikuga.
Kolm teist hingamist
Nii mehed kui naised, vahetage käed ja tehke kolm sisse- ja väljahingamist vastupidiselt esimesele. Iga väljahingamisega kujustage, kuidas kõik naiseliku võimsusega seotud takistused väljutatakse punasest kanalist heleroosa õhuna. Need sisaldavad haigusi, mis on seotud sapiga, samuti tulevikuga seotud takistusi ja looritusi.
Kolm kolmandat hingamist
Nii mehed kui naised asetavad mõlemad käed sülle parem käsi allapoole ja vasak selle peale. Hingake läbi mõlema sõõrme sisse rohelist valgust ning kujustage selle liikumist alla nabapunktist veidi allapoole kolme kanali ühenduskohta. Väljahingamise juures kujustage energiat, mis tõuseb mööda Sushumnat ülespoole ja pealaest välja. Iga väljahingamise juures kujustage, kuidas kõik vaenulike vaimudega seostuvad haigusväed väljutatakse pealaest musta suitsuna. Need sisaldavad limaga (ama) seotud haigusi ja olevikuga seotud takistusi ja looritusi.
4. Gurujooga
Gurujooga arendab südame sidet meistriga. Järjekindlalt tugevdades oma pühendumust, jõuame endas puhta pühendumuse kohta, mis on iga vaimse harjutuse kindel alus. Gurujooga eesmärk on sulatada kokku meistri ja harjutaja meel. Oluline on aru saada, et kui me kujustame mistahes meistrit, kujustame me tegelikult kõiki meistreid, sest üks meister kehastab kõiki mesitreid, kellega te olete ühendatud; kõiki õpetajaid, kelle juures olete õppinud; kõiki jumalusi, kellele olete pühendunud. Meister gurujoogas ei ole lihtsalt üks eraldisesev indiviid, vaid valgustatuse ning teadveloleku loomus, mis ongi tõeline loomus.
Pärast üheksat hingamist jää asendisse, kujusta meistrit kolmemõõtmelisena, enda ees ja kohal olevana; ta on tugeva kohaloluga, mis mõjutab tunnet teie kehas, teie energiat ja meelt. Tunneta tugevat pühendumust ja mõtisklege õpetuste kui suure kingituse üle ja teile osaks saanud suure õnne üle, et olete Meistriga ühendust saanud. Palvetage südamest ja siiralt, et teis olevad halvad omadused ja looritused kõrvaldataks ning teis olevad head omadused areneksid ning te omandaksite täieliku unenäojooga.
Kujusta, et saad meistrilt kolm õnnistust, mis tulevad kolme värvilise valguskiirena meistri kolmest tarkuseuksest: kehast, kõnes ja meelest teie omadesse. Edasta valgused niimoodi:
valge valgus voolab mesitri kolmandast silmast sinu kolmandasse silma, puhastades ning lõdvestades kogu keha füüsilise mõõtme.
punane valgus voolab meistri kõritšakrast teie omasse, puhastades ja lõdvestades teie energiamõõtmed (kõik aurakihid)
sinine valgus voolab meistri südametšakrast teie omasse, puhastades ja lõdvestades teie meele
Kui valgus teie kehasse siseneb, tunnetage seda otseselt.
Kui olete õnnistuse vastu võtnud, laske meistril lahustuda valgusesse, mis täidab teie südame ja jääb sinna kui teie sügav olemus, teie mitteduaalne puhas olemus.
5. Kaitse
Uinumine sarnaneb suremisele, see on rännak, mis tehakse üksinda tundmatusse. Tavaliselt me ei muretse une pärast , sest see on meile tuttav. Kuid me kaotame end mingiks ajaks tühjusesse, kuni ärkame taas unenäos, kusjuures meil võib olla teistsugune identiteet ja testsugune keha. Me võime olla võõras kohas inimestega, keda me ei tunne, kaasatud riskantsetesse tegevustesse.
Magamine võõras kohas võib põhjustada ärevust. Koht võib olla turvaline ja mugav, ometi ei maga me nii nagu tavaliselt. Ükskõik mis meid ka ei häiriks, kui jääme ärevana magama, on unenäod seotud hirmu ja pinevusega. Seepärast on hea luua enne uinumist kaitsetunnet.
Kujustage kaitseingelid oma magamiskoha ümber, kes on värvilt rohelised ja tugeva energiaga. nad jäävad teid ümbritsema kogu ööks,valvates teid nii nagu ema valvab last. Nähke kaitseingleid oma kujutlustes ja tunnetage nende kohalolu.
Unejooga
Unejooga põhiharjutus
Selleks et täielikult arendada välja unenäojoogat, on neli ülesannet, mis tuleb meisterlikult omandada kindlas järjekorras:
-teadveloleku toomine kesksesse kanalisse
-selge nägemuse ja kogemuse arendamine
-väe ja jõu arendamine nii, et me ei eksiks
-oma raevuka külje arendamine, et ületada hirmud ning kartused, et olla kartmatu
1. Teadveloleku toomine kesksesse kanalisse
Eelduseks on päeva ja õhtu jooksul tehtud meelerahu ja meele tühjendamise harjutused, hingamine ja Gurujooga, kaitse loomine, ööks kavatsuste loomine.
Heitke lõvi asendisse: külili asendis jalad kõverdatud niivõrd, et keha oleks mugavalt külili, pealmine käsi sirutatud reiele ja alumine käsi põse all. Et uni oleks kergem, on hea kasutada harjumuspärasest kõrgemat patja, mis on siiski mugav ja hoiab kaela lõdvestunud. Hinga lõvi- asendis kergelt ja lõdvestunult, nii et hingamist ei oleks kuulda.
mehed paremal küljel
naised vasakul küljel
Kujusta nelja õielehega lootosõit oma punaselt helendaval kõritšakras, mille keskel on puhtast valgusest kristall, millel peegelduvad punased õielehed muudavad ka kristalli punakaks ja see näib punasena. Neli õielehte kannavad silpe: RA, LA, SHA,SA.
Kujusta oma kõritšakrat ja selles olevaid "õielehti" ning punasena tunduvat kristalli nende keskel. Võid kasutada silpe, mõnd mantrat, kujustamist ja tunnetamist. Hoia meel rahulik, hinga rahulikult. Oota uinumist, kuid soovi jääda ärkvele, et teadvuse üleminekuhetkel ärkvelolekust unne näeksid oma "meele ekraanil" oma isiklikku hingemandalat.
Kõritšakrale keskendumine toob leebeid unenägusid ja rahuliku, kosutava une
Kujustage nii kaua, kuni jääte magama
2. Selge nägemuse ja kogemuse arendamine
Kui olete maganud ligikaudu 2 tundi, ärgake ja asuge järgmise harjutuse juurde. Traditsooniliselt on selleks kesköö, kuid kui sinu elurütm on teistsugune siis sobita see 2 tundi peale esimest uinumist.
Keera end oma voodis uuesti lõviasendisse. Hakka hingama kergelt sisse ja seejärel hinge hoidma, kujustades, nagu tõmbaksid praanat ülespoole. Oluline on kogeda sisseshingatud õhku otse naba all. Peale veidi aega hinge hoidmist hingake rahulikult välja ja taas sisse. Korrake hingamist seitse korda .
Fookuspunkt selles harjutuses on Kolmas Silm ja kujustatav energia on valge energiakera, mis on tuntud ka kui selguse-energia. Tunnetage valget energiakera rohkem kui näete seda ning kõige tähtsam on sellega kokku sulada. Kui meel on valge energiakeraga kolmandas silmas ühinenud ja kokku sulanud, jääb ta selgeks ja kohalolevaks.
Selguse ja jätkuva kohalolu arendamine on selle harjutuse eesmärk.
Jää magama.
3. Väe ja jõu arendamine nii, et me ei eksiks.
See harjutus tehakse kaks tundi pärast teist harjutust, traditsiooniliselt kell kaks öösel "kaks tundi enne koitu".
Harjutus tehakse poollamavas lihtsas asendis (jalad ristatud rätsepaistesse), olles tagasi kallutatud, kuid mitte päris pikali. Asend peab olema mugav.
Fookuspunkt on südametšakral, mille sees on must helendav silp HUNG, mis vaatab ettepoole nagu kehagi. Hinga rahulikult ja sulandu musta HUNG'iga ja oma südamelöökide rütmiga kokku ning jää magama.
See harjutus arendab väge ning siis ei pea sa pingutama, et end vägevana tunda. Asi on selle väe leidmises, mis teie sees on alati olemas olnud.
Väetunde leidmine annab sulle kindlustunde ning harjutuse sellele osale järgnevad unenäod on seotud turvalise väe tundega.
4. Oma raevuka külje arendamine, et ületada hirmud ning kartused, et olla kartmatu.
Harjutuse neljas osa on kõige kergem, sest siin pole kuni hommikuni vaja ärgata. Erilist asendit võtta ei ole vaja, tähtis, et on mugav ja mõnus olla. Fookus on salajasel tšakral genitaalide taga (teine tšakra), mille sees on must helendav kera, mis on kujutlusvõime tumedam tahk. Selles faasis loodud unenäod on raevukad: tuli, tormid, hävitavad ürgjõud.
Need on unenäod, kus ürgjõud hävitavad mina-kujundi; uned võivad olla hirmutavad.
Sisenege musta valguskerasse teises tšakras ja ühinege täielikult selle musta ürgenergiaga. Siis laske meel lõdvaks ja keskenduge vaid kergelt helendavale mustale valgusele, mis on kõikjal, läbistab meele ja aistingudning jääge magama, kuniks peate hommikul ärkama.
Takistused unejooga praktiseerimisel
Unejooga praktiseerija kohtub nelja takistusega:
-hälbimine petlikku fantaasiasse
-lodevus
-hälvitus, rahutus, mille tulemuseks on ärkamine ja unetus
-unustamine
1. Pettekujutlus
Kõrvalekaldumine pettekujutlustesse esineb kui väline või seesmine heli või kujutis kisub tähelepanu kõrvale. Võib-olla kostub väljast mingi heli just hetkel, kui harjutaja on uinumas, meel liigub selle poole ning võib seetõttu "äratada" mälestuse või fantaasia ning harjutaja sellesse kleepida. Või tekitab kuuldud heli uudishimu ning harjutaja hakkab tegema oletusi.
Seesmine kõrvalekaldumise vastumürk on fookuse suunamine Sushumnale (selgroo kesksele energiakanalile). Proovige järele ja veendute, et see aitab fantaasiatest ja kõrvalekalletest vabaneda ja saate tagasi endasse.
Väline vastumürk on Gurujooga tegemine.
2. Lodevus
Teine takistus on lodevus, mis ilmneb seesmise laiskusena, seesmise jõu ja selguse puudumisena. Kui olete harjutamises lodev, triivite ringi udusena ja mugavana isegi sel ajal , kui tegelete tähelepanu objektiga ja vaimse ülesandega.
Vastumürgiks kujustage sinist suitsu aeglaselt tõusmas mööda keskkanailt ülesse kolme kanali ühenduskohta ja sealt kõritšakrasse, kujustage seda nagu unenägu
3. Hälvitus, rahutus
Kolmas takistus on hälvitus, rahutus. Te ärkate ikka ja jälle ning magate väga rahutult, mida võib põhjustada probleemid praanaga või oletegi lihtsalt üliärevil, pinges ega suuda pingetest vabaneda.
Vastumürgiks on kõritšakra neljale õielehele ning nendega seotud silpidele keskendumine: Ra, La Sha, Sa , mis on kui kaitsvad tiivad igas ilmakaares.
4. Unustamine
Neljas takistus on unustamine: unustate oma unenäod, unustate oma harjutused. Unustate oma edusammud ja abistavad kogemused.
Vastumürgiks on distsipliin, abistavad märgid ja märkmed, äratuskell
Unejooga harjutusi on vajalik praktiseerida ette antud järjekorras kas siis öö jooksul kõik neli harjutust või siis praktiseerite esimest harjutust niikaua, kuni olete saanud meistriks ning harjutus on saanud uinumiseelseks loomulikuks osaks, siis asute teise harjutuse praktiseerimisele, st. uinudes esimene ja kahe tunni möödudes teine. Kui need kaks harjutust on loomulik osa sinu elust, lisad kolmanda jne, kuni jõuad praktiseerida kõike nelja harjutust igaöiselt.
Teadmatus
Unenägu, nagu ka kõik teised kogemused, tärkab teadmatuses. Teadmatus võib olla:
-kaasasündinud, märsõnadeks isiklikkus, duaalsus, iha ja vastumeelsus
-kultuuriline, märksõnadeks kollektiiv ja traditsioonid.
Kaasasündinud teadmatus on duaalsuse alus - mina ja teised, mille tulemuseks on isiku personaalse tõelise loomuse ja maailma tõelise loomuse teadmatusest tingitud pettekujutelmade sasipundar. Dualism jagab mistahes kogemuse selleks ja tolleks, õigeks ja valeks, sinuks ja minuks, eilseks ja homseks (minevikuks ja tulevikuks), mis omakorda arendavad eelistusi, mis avalduvad ihades ja vastumeelsuses: tahame saada seda, mitte toda, usume seda ja mitte toda, toetame seda ja vihkame toda. Tahame kõik naudingut, heaolu, mugavust, jõukust, kuulsust ning püüame hoiduda valust, häbist, ebamugavusest, vaesusest. Kõiki häid ja eelistatud asju tahame endale ja oma armsamatele inimestele ega hooli sealjuures teistest.
Kõik, mis isikut häirib, on tegelikult isiku enda meeles, tema maailmavaates ja tõekspidamistes
Olukord, milles me oleme ühel või teisel juhul, on kõigest kannatuste teisene põhjus. Esmane põhjus on kaasasündinud teadmatus ja sellest tulenevalt soov olla teistsugune kui oled tegelikult.
Kultuuriline teadmatus annab ihadele ja vastumeelsusele kultuurilis-religioosse staatuse, mis kehtestub ühiskonna väärtussüsteemina (nii on õige ja mitte teisiti). Erinevad uskumused tuginevadki tõekspidamistele ja mitte teadlikule tarkusele. Kultuurilist teadmatust säilitatakse ja kantakse edasi traditsioonidega, mis läbib iga tava, arvamust, väärtushinnangut. Mingit kultuurilist teadmatust viljeleva ja edasikandva ühiskonnaosa liikmed peavad teatud eelistusi nii tähtsateks, et peavad "terveks mõistuseks" ja sellest väljaspool olevat taunitavaks.
Keegi ei sünni uskumuse või tõekspidamisega, seda õpime ja seda õpetatakse.
Karma ja karmalised tagajärjed
Teod ja tulemused: karma ja karmalised jäljed (halb karma, hea karma), emotsioonide ise-vabastamine, teadvuse salvestused, karmalised jäljed ja unenägu.
Iga eksistentsi dimensiooni ehk teadvuse tasandi määrab karma. Karma kujundab emotsionaalseid ja mentaalseid nähtusi isiku elus, nii ka eksistentsi ehk olemise tajumise ja interpreteerimise, keha funktsioneerimise.
Kogemuse igat aspekti valitseb karma, mis on meelde salvestatud, mis on nagu seemned, mis idanemiseks ja kasvamiseks vajavad kindlaid tingimusi. Nii nagu mistahes seeme vajab võrsumiseks ja kasvamiseks õiges vahekorras niiskust, valgust ja soojust, nii ka karmaline seeme saab avalduda. kui kohtab vastavat olukorda.
Hea abimees karmast mõtlemisele ja selle mõistmisele on see, kui mõtleme karmast kui põhjuse ja tagajärje protsessist, aidates mõista, et valikutel, mida tehakse mingis kindlas sisemises või välises olukorras, on tagajärjed.
Kui me suudame aru saada, et iga karmaline jälg on seeme järgmisele karmast juhitud teole, saame seda arusaamist kasutada sobivamate valikute tegemisel. Kui saame teadlikuks tekkinud emotsioonist ning õpime emotsiooni ise- vabastamist, ei tekita sa enam uut karmat.
1. Halb karma
Reageerides situatsioonile või olukorrale negatiivse emotsiooniga, mõjutab see situstsiooni või olukorda negatiivselt vahetult või tulevikus (ilma et mäletaksime ja teaksime seda varem kogetuga otseselt siduda). Näiteks: kui keegi on sinu peale vihane, millele sa reageerid vihastamisega, jääb mõlema osapoole psüühikasse jälg, mis põhjustab rohkem vihastumist tulevikus ning on tõenäoline, et järjest tihemini kohtume olukordadega, mis lubavad meelde salvestatud "viha-jäljel" avalduda.
Vihased inimesed satuvad olukordadesse, mis nende arvates õigustavad nende vihast olekut, samal ajal kui vähem vihaste inimestega juhtub seda harvem. Kui emotsioon väljendub impulsiivselt, tekitab see tugevaid tagajärgi ning reakstsioone, mis viivad kaklusteni, enese või teiste hävitamiseni, vigastades sealjuures ennast ja teisi nii emotsioonaalselt kui psüühiliselt, luues uusi karmalisi jälgi, mis avalduvad ja tekitavad omakorda uusi karmalisi jälgi.
Kui surume negatiivse emotsiooni alla, jääb jälg ikkagi alles, sest allasurumine on vastumeelsuse avaldus ja tekitatud negatiivsest emotsioonist.
2. Hea karma
Halvasti reageerimise asemel - lastes enda käitumist suunata karmalisel mustril või seda alla suruda - võime peatuda ning valida halvale emotsioonile vastumürgi. Kui keegi oli vihane ja idandas sinus viha, võib vastumürgiks olla kaastunne. Selle esilekutsumine võib olla esmapilgul sunnitud, kuid olles teadlik sellest, et ärrituvat ja vihast inimest hoiavad lõksus ja tõukavad takka tema "karmarattad", on kaastunne kergesti saavutatav ning seda tehes hakkame oma tulevikku positiivselt mõjutama.
Uus reageering vastata vihale kaastundega tekitab karmalise jälje, mis on hea. Juba järgmisel korral. kui vihaga kohtume, on kergem soovida positiivseid soove ning tekitada hea karma jälg. Lõpuks tärkab vihaga kohtudes kaastunne spontaanselt ja pingutuseta.
3. Emotsiooni ise-vabastamine
Parim reageering negatiivsele emotsioonile on lubada sel ennast ise vabastada, olles vaba ihast, vastumeelsusest kui ka kaastundest (vaba nii negatiivsetest kui positiivsetest emotsioonidest ehk vaba emotsioonidest). Kui selle tee teadlikuks kasutajaks saad, läbib mistahes emotsioon sinu meele nagu lendu tõusev lind, keda sa küll näed lendu tõusmas, kuid kes silmapiirilt kadudes ei ole jätnud ühtki jälge läbi õhu lendamisest. Emotsioon tärkab ja lahustub spontaanselt tühjusesse. Seesugusel emotsiooni ise-vabastamise korral karmaline seeme (negatiivne või positiivne emotsioon vabaneb) toimib, kuid ei tekita ühtki tulevikukarma seemet, mis on nagu karmaliste seemnete põletamine enne, kui nad on tekitanud tüli ning probleeme.
Kumb on siis parem : kas luua head karmat või karmalise mustri lõpetamine?
Kõik karmalised jäljed: nii head kui halvad, on isikut kitsendavad ja piiravad, elu eesmärk on aga igasugusest tingitusest vaba olemine. See ei tähenda seda, et kui isik suudab emotsiooni spontaalselt vabastada, muutuks ta osavõtmatuks ja ükskõikseks. Seda kindlasti mitte, kuid karmalised kalduvused ei aja meid enam taga ega sea piiranguid.
Kuigi emotsiooni ise-vabastamine on parim reageering, on seda väga raske saavutada ja püsivaks muuta, sest eelnev elupraktika ja reageeringud on pikalt välja arendatud ja püsivaks muudetud. Ükskõik, kus sina emotsionaalsete reageeringute rattas ka ei asuks, võid otsustada siin ja praegu, et kui sa saad teadlikuks emotsiooni tärkamisest, peatud hetkeks, suunad pilgu enda poole ja teed siis valiku. Tuleta endale meelde, et emotsioon, mis vabanes, on varasema karmaliste jälgede seeme, leia võimalus lõdvestumiseks ja identiteedi avardamiseks, et valida leebem reageering, külvata hea karma seeme, olles kindel, et see toimus halba emotsiooni alla surumata. Kaastunnet luues on oluline õppida lõdvestuma, mitte viha pingutusega alla suruma, püüdes jõuga mõelda häid mõtteid.
'
Vaimne rännak ei ole mõeldud olema kasulik mitte kauges tulevikus või uues inkarnatsioonis. Arendades endas oskust olukordadele positiivselt reageerida, muudame oma karmalisi jälgi ja arendame omadusi, mis viivad positiivsetele elumuutustele elus, mida elame siin ja praegu. Kui näeme selgemalt, et igal kogemusel, ükskõik kui väikesel või isiklikul, on tulemus, saame seda kasutada oma elu ja oma unenägude muutmiseks. Karmalised jäljed jäävad meelemustritesse psüühiliste jääkidena tegudest, mis olid tehtud ihast või vastumeelsusest, mis on kui e-ained, mis kogunevad isiku teadvusvälja, olles kardinateks reaalsuse akna ees.
Karmalised jäljed ja unenägu
Kogu maise kogemuse kujundavad karmalised jäled. Meeleolud, mõtted, emotsioonid, mõttelised kujundid, tajud, vaistlikud reaktsioonid, "terve mõistus", identiteeditunne - kõiki neid valitsevad karmalised jäljed ning mõjud.
Näiteks ärkad hommikul tusasena ja masendunult. Teed oma igahommikuseid toiminguid, kuid tuju on ikka pilves, kuigi põhjust ei näi olevat - sellisel juhul on "karma küpsemas", sest põhjused ja tingimused on kogunenud niimoodi, et see avaldub masendustundes. Masenduse varjatud põhjusi võib olla väga palju ning see võib avalduda väga erineval moel (endassetõmbumisest otsese agressiivsuseni) ning ka unenägudes.
Unes avalduvad karmalised jäljed teadvuses ilma ratsionaalse mõistuse segamiseta, millega me tavaliselt seletame tunnet või mõtteid. Öösel avalduvad unenägudena päeva jooksul kogunenud teadvuse looritused.
Karmalised jäljed on nagu fotod, mis on tehtud igast kogemusest. Iga soovitud või tõrjutud reaktsioon mistahes kogemusele-mälestusele, tunnetele,meelistele tajudele või mõtetele on nagu momentvõte. Filmi ilmutamine toimub une-pimikus. Selle, milliseid ülesvõtteid ühel või teisel ööl ilmutatakse, määravad ära hiljuti kohatud teisesed tingimused. Mõned ülesvõtted on kui jõulised reaktsioonid, mi son jäädvustunud meisse sügavamalt kui teised. Teadvus valgustab karmalisi jälgi nagu projektorilamp ja seob nad järgnevatesse kaadritesse nagu filmi. Nii nagu unenägu kujuneb eelnevatest salvestustest, niisamuti kujuneb kogu kogemusteprotsess ka ärkvelolekul, pannes kokku selle, mida nimetame tavaliselt "oma kogemuseks".
Unenäojooga kasutab karmast arusaamist, et õpetada meelt reageerima kogemusele teistmoodi, et tulemuseks oleks uus karmaline jälg, millest saavad tekkida vaimset arengut soodustavad unenäod.
Unenäojooga toetub suurenenud teadlikkusele ja teadmistele, et neile tuginedes saaksime teha elus positiivsemaid otsuseid. Teadlikuks saamine kogemuse tekkimisest, ülesehitusest ja tegude tagajärgedest kasvatab teadlikkust veelgi ja viib meid äratundmisele, et igasugune kogemus on võimalus vaimseks arenguks, mida vajame just selles elus siin ja praegu.
Olemise (teadvuse) tasandid ehk Loka'd- kuus korrust
Õpetuste järgi eksisteerib kuus erinevat teadvuse, olemise ehk võimaliku kogemuse tasandit :
-põrgu
-näljased vaimud
-loomad
-inimesed
-pooljumalad
-jumalad.
Kuus olemise tasandit avalduvad kuue erineva emotsioonina:
-viha
-ahnus
-teadmatus
-armukadedus
-uhkus
-nautlev äraolemine.
Antud teadvusetasandid ei ole selgepiirilised, vaid läbi põimunud ja me oleme neist igaühega ühendatud. Mõne isiku konstitutsioonis võib olla mõni Loka domineeriv ja paistab nende iseloomus välja, seda on tunda nende kõneviisis ja hääletoonis, kõnnakus ja suhetes. Mõnel inimesel on lakkamatu nälg saada kõigest rohkem - rohkem oma sõpradest, rohkem keskkonnast, rohkem oma teadmistest - aga ikka ei ole piisavalt. Mõni inimene on kui põrguline- vihane, raevutsev, ettearvamatu, mässuline. Kuid sagedamini peegelduvad isikus kõikide olemistasandite aspektid vahelduva eduga.
Kuus emotsiooni ei ole ammendav loetelu emotsioonidest. Kurbus ja hirm, kurbus ja viha, kurbus ja armukadedus, vihkamine ja armastus avalduvad sagedasti kõikides Loka'des.
Kuus Loka't on teeradadeks, mis viivad kuhugi: meie taassünni kohtadesse ja erinevatesse kogemuste tasanditesse siinses elus. Kui isik samastub ühega negatiivsetest emotsioonidest või jääb selle lõksu, järgnevad teatavad tagajärjed - just niimoodi toimibki karma.
Näiteks: selleks et sündida inimesena, peame eelmistes eludes olema rohkem tegelenud moraalsete valdkondadega, sest inimest ei saa pidada "täielikult inimlikuks" enne, kui temas küpseb armastus ja hoolivus teiste inimeste suhtes. Kui me elame elu, mida iseloomustavad viha, vihkamine, saame tulemuseks taassünni põrgu Loka'sse. Isik võib põrgu Loka'sse sündida tegelikult või ka psüühiliselt. Enda sidumine vihkamise ja viha emotsiooniga annab kogemuse, mida isegi siinses maailmas kutsutakse põrgulikuks. See ei tähenda aga kaugeltki seda, et kõik inimesed tahavad endast negatiivased emotsioonid lahti siduda. Karma võib isiku kogemused juhtida teatud Loka'sse nii tugevasti, et negatiivne kogemus muutub köitvaks - lõbustused, mis on täis nalju teiste nõrkuste või äparduste üle, lõbustused, mis on tulvil tapmist ja sõda - need arendavad isu seesuguste lõbustuste järele. Kallutatust ühe või teise Loka poole võib tugevasti mõjutada ka kultuur, kus näiteks vihaseid ning julmi sõdalasi peetakse kangelasteks ja sedamoodi juhitakse tervet kogukonda viha suunas (kultuuriline teadmatus).
Loka'de ehk teadvusetasandite iseloomustused
Põrgu Loka
Emotsiooni seemneks on põrgu-tasandi viha. Kui viha karmalised jäljed end ilmutavad, on vastureakstsiooniks palju võimalusi - vastumeelsus,halvakspanu, kriitika, vaidlus, vägivald (hirm). Sõdade hävitustööd on paljuski tingitud vihast ja paljud inimesed surevad iga päev viha
tulemusena. Viha ei lahenda ühtki probleemi. Vihane inimene on kaotanud kontrolli ja eneseteadvuse. Kui oleme vihkamise, vägivaldsuse, terrorismi, viha lõksus või oleme nende ohvrid, oleme osalised põrgu Loka's
Viha energeetiline keskus on jalataldades. Viha emotsioon mõjutab kõige enam mao ja põrna energiat.
Viha vastumürk on puhas tingimusteta armastus, milleni jõuame läbi hea karma tasandi - mõistmise ja aktsepteerimise
Näljase vaimu Loka
Emotsiooni seemneks on ahnus, mis tärkab domineerivast vajaduse- tundest, mida ei suudeta kunagi piisavalt täita. Ahnuse lõksu jäädes otsime rahulolu endast väljastpoolt ning me ei leia ilmaski piisavalt seda. Tegelik nälg on tingitud hoopis tõelise loomuse tundmise järele, kuid me ei oska sellest aru saada või ei usu seda.
Ahnus on seotud seksuaalse ihaga ja selle energeetiline keskus on teine tšakra. Ahnuse emotsioon mõjutab kõige enam neerude (eluenergia kandja) ja kusepõie energiat.
Ahnuse vastumürk on siiras andmine, ilma et midagi vastu sooviksid.
Looma Loka
Emotsiooni seemneks on teadmatus, mida kogetakse eksimise, hoolimatuse, tuimuse, ebakindluse, ebateadlikkuse tundega. Paljud inimesed tunnevad kurbust, üksindust, nad tunnevad vajadust millegi järele, aga ise ka ei saa aru, mille järele. Looma Loka's domineerib teadmatuse pimedus. Loomad elavad pidevas hirmus, sest pidevalt ähvardavad neid teised loomad ja inimesed. Teadmatus on seotud kolmanda tšakraga.
Teadmatuse emotsioon mõjutab kõige enam kolmiksoojendi ja perikardi energiat.
Teadmatuse vastumürgiks on teadmised ja tarkus, mille leiame, kui pöörame pilgu iseenda poole ja õpime tundma oma tõelist mina.
Inimese Loka
Emotsiooni seemneks on armukadedus (kiindumus), tahame saada, haarata ja omada kõike, mis meil on: ideed, vara, lähedased, suhted. Õnne allikat näeme endast väljapool ning see viib veelgi suurema kiindumuseni oma ihaobjektidesse.
Inimesel on kerge jälgida omaenda Loka kannatusi, sest me kogeme sündi, arengut, haigusi, vananemist ja surma, kus meid läbi elu piinavad muutustega kaasnevad kaotused. Kui oleme kätte saanud oma ihaldatud objekti, suhte, tunde, siis püüame seda iga hinna eest hoida ning säilitada, kuigi selle kaotus on ju ette teada ning kindel (surm). Selle asemel et rõõmustada teiste õnne üle, langeme hoopis armukadesuse ja kadeduse lõksu. Isegi kui inimese sündi peetakse suurimaks õnneks, sest inimestel on võimalus kuulda, õppida ja praktiseerida õpetusi, saada teadlikke kogemus, leiab siiski vaid väga väike vähemus oma tee suure võimaluse juurde ning ka kasutab seda.
Armukadedus on seotud neljanda tšakraga. Armukadeduse emotsioon mõjutab kõige enam südame ja peensoole energiat.
Armukadeduse vastumürk on avatud ning neutraalne süda, mille saavutame, kui saame ühenduse oma tõelise loomusega.
Pooljumala Loka
Emotsiooni seemneks on uhkus, mis on seotud saavutustega ning on tihti seotud territoriaalselt. Üks sõja põhjusi on rahvaste uhkus, kuna nad usuvad, et neil on lahendused teiste rahvaste probleemidele. Pooljumalad tunnevad rõõmu naudingutest ja küllusest, kuid kalduvad raevutsema ja kadestama. Nad kaklevad pidevalt omavahel. Kõige suuremad kannatused saavad pooljumalatele osaks aga siis, kui nad kuulutavad sõja jumalatele, kes naudivad veel suuremat küllust ja head äraolemist. Jumalad on aga pooljumalatest alati võimsamad ning neid on väga raske hävitada, nad võidavad lahingud ning see paneb pooljumalad kannatama oma haavatud uhkuse, moraalse laastamise ning kadeduse käes.
Uhkus on seotud viienda tšakraga. Uhkuse emotsioon kahjustab kõige enam maksa ja sapipõie energiat
Uhkuse vastumürk on rahu ning alandlikkus.
Jumalate Loka
Emotsiooni seeme on nautlev äraolemine, kus on negatiivsed emotsioonid kohal nagu viis häält kooris. Jumalad on uppunud joovastavasse laisa rõõmu ja enesekesksesse naudingu tundesse. Nad naudivad suurt rikkust ja mugavat elu, mis kestab igavesti. Kõik vajadused näivat rahuldatud ja kõik ihad küllastatud. Kuid allpool oma kogemust pole neil reaalsustaju. Mõttetutesse meelelahutustesse sukeldunult ei ole neil kavaski pöörduda vabanemise teele. Olukord muutub aga täielikult, kui karmalised põhjused Jumalate Lokas ammenduvad ja ligineb surm, siis on surev "jumal" üksik, kaaslastest ning sõpradest maha jäetud, sest nood ei suuda näkku vaadata enda surelikkusele.
Jumalate Loka on seotud seitsmenda tšakraga
Isekale rõõmule vastumürk on kaastunne.
Miks negatiivne emotsioon?
Emotsioonid ei ole oma olemuselt negatiivsed ega positiivsed ning kõik emotsioonid on vajalikud inimlike kogemuste saamiseks .
Emotsioonid on negatiivsed niikaua, kui me neisse kleepume ning seetõttu muudame oma energiasagedust ning kui me neile reageerime. Kui vastame vihale viha või solvumisega, oleme kleepunud vihaemotsiooni ja külvame seetõttu tulevaste emotsioonide seemneid ja seda jälle ja jälle, mistõttu sulgume kannatuste ringi nii selles elus kui ka järgnevates ümbersündides ning sellest rattast vaimsele teele pöördumine on raske.
Kui lääne õpetused tuginevad peamiselt emotsioonidest vabanemisele, siis ida vaimsed õpetused emotsioonide mõistmisele.
Ükski emotsioon ei ole oma loomult negatiivne. Negatiivne on emotsiooni takerduda või nende eest põgeneda
Energiakeha
Igasugusel kogemusel, olgu siis unes või ärkvel olles, on energeetiline alus, mida nimetatakse ka Lung (tiibeti keeles) või praana (sanskriti keeles). Mistahes kogemuse olemuse aluseks on paljude tingimuste ja põhjuste kombinatsioon. Kui oleme enda jaoks arusaamisele jõudnud, miks ja kuidas mingi kogemus esineb, tundes ära selle mentaalse, füüsilise ja energeetilise arengu, saame neid kogemusi uuesti esile tuua või neid muuta. Seesugune teadlikkus lubab meil edendada vaimseid harjutusi edendavaid kogemusi ning vältida neid, mis on kahjulikud.
Kanalid ja praana
Igapäevases elus võtame pidevalt erinevaid kehaasendeid, ilma et mõtleme nende mõjule. Puhkamiseks ja mõnusaks äraolemiseks istume diivanile või mugavasse tugitooli. Kui tahame olla aktiivsed ja osaleda aruteludes, istume kabinetis või auditooriumis toolidel, mis aitavad hoida selga sirges asendis. Kui tahame puhata, istume jalgu sirutades verandale või metsarajal pingile. Kui oleme väsinud, läheme magamistuppa ja heidame pikali. Erinevates meditatsioonides võtame mitmesuguseid asendeid, et keha energiajuhtmete ehk kanalite mõjutamise abil muuta praana voogu kehas, avada erinevaid energiakeskusi.
Asendid kutsuvad esile erinevaid kogemusi. Asendid on aluseks joogaharjutustele. Juhtides energiat oma kehas teadlikult, saavutame meditatsioonides kiirema ja kergema tulemuse. Kui puudub oskus ja teadlikkus praanast ja selle liikumisest kehas, takerdubki meel omaenda protsessidesse.
Kanalid, praana ja tšakrad on seotud nii elu kui surmaga. Enamik müstilisi kogemusi ja kogemusi surmajärgses bardos on põhjustatud energiapunktide sulgumisest ja avanemisest. Valguse ja värvide nägemine suremisel, surmajärgselt kui ka mediteerides on seotud praana liikumisega. Enegiakanalid on seoses kosmiliste peenenergiatega ehk elementidega (maa, vesi, tuli, õhk ja eeter) .Surres elemendid surija kehas langevad kokku ja lagunevad ning vabanev energia avaldub valguse ja värvidena. Õpetused surmast käsitlevad üksikasjalikult , missugune värviline valgus vastab millise kanali lahustumisele ja kokkuvarisemisele, kus see kehas asub ning missuguse emotsiooniga on seotud.
On märkimisväärselt palju variante, kuidas valgused inimestele nende surmahetkel ilmuvad, sest need on seotud nii negatiivsete emotsionaalsete kui ka teadvuse positiivse tarkuse aspektidega. Kõige sagedamini kogeb inimene surmahetkel emotsioone ning domineeriv emotsioon määrab ära valguse ja värvid, mis ennast ilmutavad. Sageli on alguses üksnes värvilised valgused, milles üks või mitu värvi on primaarsed ja esinevad värvide kombinatsioonid. Edasi hakkab valgus moodustama teatud kujusid (pilte), nagu uneski sünnib: majad, lossid, teerajad, sündmused, inimesed, jumalused, mandalad ja mida iganes. Kui oleme suremas, seostame nägemusi sansaara olemusvormidega , mis puhul meie reaktsioonid valitsevad meid liikumisel oma järgmise sünni poole; või siis meditatiivse kogemusega, mis annab võimaluse vabaneda või teadlikult mõjutada oma järgmist inkarnatsiooni vaimsemas suunas.
Energiakanalid
Kehas on 72 000 erinevat peenenergiakanalit. Meditsiiniõpikutest teame veresooni, lümfiringi, närvisüsteemi. Akupunktuuris teame kanaleid ning neil asuvaid akupressuuripunkte. Unenäojoogas on tegemist väga peene psüühilise energiaga, mis on nii tarkuse kui negatiivasete emotsioonide aluseks. Peenenergia kanalid ei paikne keha füüsilisel, vaid energeetilisel tasandil, ometi võime nendest teadlikuks saada.
Kehas on kolm peamist peenenergia kanalit. Kuus tähtsamat kanalit asuvad nende peal ja sees. Kuuest tšakrast levivad kolmsada kuuskümmend harukanalit läbi kogu keha.
Kolm peakanalit on:
-Ida vasakul pool selgroogu, pliiatsi jämedune
-Sushumna segroo keskel, jalutuskepi jämedune
-Pingala paremal pool selgroogu, pliiatsi jämedune.
Meestel on vasakul pool punane kanal, paremal pool valge kanal ja keskel sinine kanal.
Naistel on vasakul pool valge kanal, paremal pool punane kanal ja keskel sinine kanal.
Kolm peakanalit saavad ühise alguspunkti esimese tšakra piirkonnas. Külgkanalid tõusevad kummaltki poolt lülisammast kuni peaajuni, keerduvad pealael kolju all ja avanevad ninasõõrmetesse, keskne kanal tõuseb külgkanalite vahelt otse üles, laienedes veidi südame piirkonnas.
Valge kanal -negatiivsete emotsioonide liikumistee ehk meetodikanal.
Punane kanal - positiivsete energiate ehk tarkuse energiate juhe.
Unenäo ja unejooga harjutuste ajal lamavad mehed paremal ja naised vasakul küljel, et rõhuda valgele kanalile ja see kergelt sulgeda, avades samal ajal punase tarkusekanali. Seesugune keha asetus aitab kaasa parematele unenäo- kogemustele, millega kaasnevad positiivsemad emotsionaalsed kogemused ja suurem selgus.
Keskne sinine kanal on mitte - duaalsuse kanal, mille sees liigub ürgne teadveloleku energia. Unenäotegelus toob lõppkokkuvõttes teadvuse ja praana kesksesse kanalisse, kus see on väljaspool negatiivset ja positiivset kogemust. Kui see toimub, mõistab harjutaja kõikide duaalsuste ühtsust.
Praana
Unenägemine on voolav, dünaamiline protsess: liikuvad, rääkivad olendid, helid ja valgus vibreerivad - kogu liikumise tekitab Praana liikumine. Praana tähendab otseses tõlkes - tuul ( tuule jõud).
Praana on mistahes kogemuse ja kogu elu ning olemise alusenergia. Jooga asendid ja harjutused, hingamine, mediteerimine - kõikide eesmärk on tugevdada ja lihvida elutähtsat tuule jõudu selleks, et tasakaalustada keha ja meelt.
Eksisteerib kahte liiki praanat:
-karmaline praana
-tarkuse praana
Karmaline praana
Karmaline praana on energeetiline alus - kütus- karmalistele jälgedele, mis on tekkinud paljude elude jooksul kõikidest headest, halbadest ja neutraalsetest tegudest. Kui need karmalised jäljed aktiveeruvad teiseste tegurite toimel, energetiseerib karmaline praana karmalise(d) jälje(d), mõjutades otseselt keha ja meelt ning seeläbi unenägusid magades ning ärkvel olles. Karmaline praana on nii negatiivsete kui positiivsete energiate elujõuks kummaski külgkanalis.
Kui meel on ebapüsiv ning hajevil, keskenduda on raske, siis karmaline praana liigub. Näiteks kui vabaneb emotsioon ja meel ei oska seda kontrollida, kannab karmaline praana meele kuhu tahab, ajades tähelepanu siia -sinna, saades ideesid juurde vastumeelsustest ja soovidest.
Mentaalse stabiilsuse ja meele olemusest teadlik olek on vaimsel kasvamisel hädavajalik, muutes seeläbi meelt stabiilseks, tugevaks, keskendunuks, kohalolevaks. Isegi kui kerkivad esile negatiivse emotsiooni jõud, ei hakka karmalised tuuled meid pillutama siia-sinna.
Unenäojoogas, kui kord oleme saavutanud suutlikkuse näha selgeid unenägusid, peame olema piisavalt kindlad ja kohal, et stabiliseerida karmalise praana liikumisest tekkinud unenägu ning arendada selle üle kontrolli. Kuni seda oskust srendatakse, kontrollib unenägija mõnikord unenägu ja mõnikord juhib unenägu unenägijat. Sama käib ka mõtete kohta: parem on mõtlejal kontrollida mõtet. kui lasta mõtetel kontrollida mõtlejat.
Tarkuse praana
Tarkuse praana ei ole karmaline praana. Iga kogemuse esimesel väga hetkelisel hetkel enne reaktsiooni tekkimist on ainult puhas tajumine, mis on vaba ihast ja vastumeelsusest. See on puhas kogemus, mis ei jäta ühtegi jälge ja ei ole ühegi unenäo aluseks. Tarkuse praana liigub Sushumnas ja ta on puhta olemise alus. See hetk on väga lühike puhta kogemuse välgatus, millest me ei ole tavaliselt teadlikud. See on meie reaktsioon sellele hetkele, meie iha või vastumeelsus, mille me arvame olevat oma kogemuse.
Praana liikumine
Ühes päevas (24 tundi) on 86 400 sekundit ning keskmiselt 21 600 praana liikumist, mis teeb iga nelja sekundi järel ühe praana liikumise. Need numbrid praana liikumisaktiivsusest väljendavad otseselt nii mõtete, tunnete, kogemuste ja reaktsioonide aktiivsust.
Praana tasakaalustamine - unenäojooga praktiline harjutus
Lihtne asend, hingamine teadlik ja rahulik, silmad suletud, meel rahustatud.
Mehed: vasaku käe sõrmussõrmega sulge vasak ninasõõre ning läbi parema ninasõõme teha tugev, järsk ja lõplik väljahingamine, lastes kogunenud pinged ja negatiivsed emotsioonid endast väljahingatava vooga minema. Siis sulgege parema käe sõrmussõrmega parem ninasõõre ja hingake vasaku sõõrme kaudu hästi pehmelt ja kergelt sisse tarkuse praanat, jäädes seejärel lõdvestunult mitte hingama, levitades sissehingatud tarkuse praanat kõikjale kehas, sellele järgnev väljahingamine peab tulema loomulikult ja rahulikult. Jääge hetkeks liikumatult istuma.
Naised: parema käe sõrmussõrmega sulged parema ninasõõrme ning läbi vasaku ninasõõrme teha tugev, järsk ja lõplik väljahingamine. Siis sulged vasaku käes sõrmussõrmega vasaku ninasõõrme ja hingad vasaku sõõrme kaudu hästi pehmelt ja kergelt sisse tarkuse praanat, jäädes seejärel lõdvestunult mitte hingama, levitades sissehingatud tarkuse praanat kõikjale kehas, sellele järgnev väljahingamine peab tulema loomulikult ja rahulikult. Jääge hetkeks liikumatult istuma.
Kui seda harjutust ikka ja jälle kordate, tasakaalustate ajapikku oma energia. Emotsionaalne karmaline praana hingatakse välja valge kanali kaudu ja õnnistav tarkuse praana hingatakse sisse punase kanali kaudu, suunaates selle kehasse laiali.
Praana ja meel
Kõik unenäod on seotud ühe või mitmega kuuest loka'st. Energeetiline side meele ja Loka vahel saab teoks keha spetsiifilistes asukohtades, tšakrates. Kuidas saab nii olla? Kuigi ütleme, et teadvus on väljaspool ja kõikjal (väljaspool vormi, värvi, puudutust, heli, jne), kuidas saab see siis olla seotud konkreetse kohaga? Meel on väljaspool kõiki niisuguseid eristusi, kuid tema teadvuses tärkavaid kvaliteete mõjutavad kogemuse meeltega tajutavad nähtused.
Kui keskendame meele millelegi, mõjutab keskendumisobjekt teadvuse kvaliteeti ja kehas toimuvad vastavad muudatused. See printsiip on aluseks tervendamisele, mis kasutab mentaalset energiat. Fokusseerimine viib muutusteni kehas. Sageli kasutatakse kosmilise peenenergia visualiseerimist, kus kujustatavad vesi, tuli ja tuul on võimsad meele mõjutajad. Võimsa vee, tule või tuule visualiseerimisega püütakse puhastada haiguse põhjuseks oleva meele tingimuslikkust, negatiivaseid emotsioone ja karmalisi jälgi, milles usutakse olevat vastuvõtlikkus haigusele.
Metafoorid - et paremini mõista meele olemust.
Selleks et paremini mõista olemise tegelikku-reaalset olemust, on hea kasutada mõnikord kujundeid, võrdlusi ja metafoore. Siin siis mõned neist:
Ei ole tekitajat, mis tekitaks midagi. Kõik on just nii nagu on, saades alguse spontaansest algallikast kui tühjuse ja selguse täiuslik avaldus. Kristallid ei tee ise valgust, sest nende loomulik omadus on kiirata valgust. Peegel ei vali nägu. mida peegeldada, sest peegli loomus on peegeldada kõike. Kui õpime aru saama, et kõik tekkiv (kaasa arvatud tajud) on kõigest meele peegeldus tühjuses ja tühjusest, siis olemegi vabad.
Peegeldus. Unenägu on meele peegeldus, mis ei erine meelest niisamuti kui päikesekiired ei erine päikesest. Seda mõistmata suhtume unenäosse nagu reaalsusesse, nagu lõvi, kes iseenda peegelpildile vees hambaid näitab ja lõriseb. Unes olles on kõik kogetav vaid meeleseisund: taevas on meie meel, mägi on meie meel, inimesed unenäos on meie meel, tegevused unenäos on meie meel, mis meist endist tagasi peegeldub.
Välk. Öötaevas sähvatav välk valgustab mägesid, millest iga tipp on omaette objekt, kuid see, mida me tegelikult kogeme, on ainult valgusesähvatus, mis peegeldub tagasi meie silmadesse. Just niimoodi on näiliselt eraldiolevad objektid unes tegelikult meie meele ainus valgus.
Vikerkaar. Uni võib olla ahvatlev ja imeilus nagu vikerkaar. Kuid vikerkaares puudub igasugune materiaalsus, see on vaid valgusemäng. Kui seda taga ajama hakkame, ei saa me teda kunagi kätte, sest seal pole midagi. Unenägu on nagu vikerkaar, kombinatsioon tingimustest, mis tekitavad kujutelma, illusiooni.
Kuu. Unenägu on nagu kuu, mis peegeldub kõikjal, kus peegeldub - tiigis, allikas, järvepinnal, porilombis, akendel, kristallidel. Kuu ei paljune. On ainult üks kuu, just nagu ka unenäo osalised ja objektid on vaid üks olemus.
Maagia.Võlur võib muuta kivi elevandiks, lille jäneseks, siis tiigriks ja siis maoks kuid kõik need objektid on illusoorsed, ettekujutatud, nagu ka kõik objektid unenägudes on tehtud vaid meele peegeldusest.
Miraaž. Kõndides pikka aega kõrbes kuumas päikeselõõsas, näeme ühtäkki enda ees kauguses terendamas linna, rohelisi puid või ookeani. Aga kui lähemale jõuame, ei leia me midagi. Unenägude kujundid on miraažid, aineta ettekujutused, ainult valguse mäng.
Kaja. Kui teeme tugevat häält, pöördub see kajana meie poole tagasi samasuguse tugeva häälena, sosistatud hääl pöördub tagasi kajava sosistatud häälena, veider karje veidra karjena. Heli, mida kajana tagasitulevana kuuleme, on seesama heli, mida tekitasime, justnagu unenäo sisu, mis näib küll olevat meist sõltumatu, on aga siiski ainult meie meele kujund, mis kajana meie poole tagasi pöördub.
Tuli. Kuuldes sõna "tuli", ei pruugi me sellele üldse reageerida. Peatudes aga sõnal ja lastes selle tagant esile kerkida omadustel, mida teame sellega seoses olevat, tunneme kuumust, tuli põleb meie kujutlustes.
Sidrun, šokolaad. Lastes oma tunnetusel kogeda "sidrunit" või "šokolaadi", ilma et seda meie vaateväljas või keele ulatuses on, tunneme maitset (haput, magusat) suus ja suu hakkab vett jooksma. Keel ja sõnad on sümbolistlikud ning rõhuvad mälule ja kujutlusvõimega seotud kogemusele.
Põlev küünal või põlev lamp. Kui siseneme ruumi. kus põleb küünal või lamp, ei hakka me uurima, kas küünal põleb või mis lamp see on. Kogeme hoopis valgustatud ruumi ja kõike seda, mis selles paistab.
Maailm meie sees ja meist väljaspool, maailm ärkvel olles ja magades, on meie meele enda avaldus, sest isedus ja kogemuse objekt ei saa olla kaks erinevat asja. Eelpool esitatud näited rõhutavad ja iseloomustavad loomupärase eksistentsi puudumist ning kogemuse ja kogeja ühtsust, mida võib nimetada illusiooniks (tantra)/tühjuseks (suutra).
Me kõik jagame sedasama ja ühtsama maailma, sest me jagame kollektiivset karmat.
See, kuidas üks või teine näeb ja tunnetab kogemust, määrab ära, mis liiki kogemused meis endis on ja kuidas me neile kogemustele reageerida oskame.
Me usume oma nägemust omaette olelusvormidest, millel on loomupärane eksistents, mis elavad kui omaette asjad või olendid. Kui me usume, et miski on olemas, siis see ongi! Sel on võime meid mõjutada. Meie teeme maailma, millele me reageerime ja millele jätame reageerimata.
Kui me lakkame olemast (sureme), siis meie tehtud maailm lahustub ja muutub olematuks, kuid see ei lahusta ühtki kübet sellest, milles elavad ja eksisteerivad teised inimesed. Meie taju ja viis, kuidas me kõike näeme, lakkab koos meiega olemast. Kui oskame lahustada oma ettekujutava ja fantaseeriva meele, avaldab ennast otsekohe selle aluseks olev tühjus. Kui oleme teadlikuks saanud, et pole olemas loomupärast eksistentsi ei meis endis ega maailmas, siis kõigel sellel, mis tekib kogemuses, pole meie üle võimu.
Kui lõvi saab aru, et peegeldus veepinnal on vaid tema enda peegeldus, ei reageeri ta peegeldusele hirmuga või ei reageeri üldse. Nii ka meie: ilma tõelise teadlikkuseta iseenda olemusest ning meelest, reageerime me vihale vihastumisega, solvamisele solvumisega, hirmutamisele kartmisega, teadmatusele muretsemise ja hirmuga, armastusele ihaga ehk siis reageerime alati kas iha(+) või vastumeelsusega (-), ning sedamoodi loome karma, mis peegeldub meeleseisundites, uskumises, kogu olemises nii magades kui ärkvel olles. Kui teame tõelist tühja loomust, oleme vabad.
Unenägude liigid
On olemas kolme tüüpi unenägusid, mis moodustavad unenäotegeluste kulgemise:
-tavalised (sansaaralised*) ehk karmalised unenäod
-selgusunenäod
-puhta valguse unenäod
Esimest ja teist eristatakse nende põhjuste erinevuse kaudu ning kummastki võib unenägija olla kas teadlik või mitteteadlik. Puhta valguse unenägudes on teadvelolek, aga pole subjekti ja objekti kahestumist. Puhta valguse unenäod esinevad mitte-duaalses teadvelolekus.
*sansaara-kannatuste ilm, mis tekib piiratud dualistlikus meeles. Sansaara hõlmab teadvusetasandite kuut Loka't
Sansaaralised ehk karmalised unenäod.
Uned, mida enamik meist näeb, on sansaaralised unenäod, mis tekivad karmalistest jälgedest**. Nende unenägude tähendus on see, mille me ise nendesse oma meeleseisundis paneme. Nendes unenägudes on sisu kirjutajaks unenägija ise. Sama kehtib ka ärkveloleku ajal ning see teeb tähenduslikud uned tähtsusetuks ning see teeb tähtsusetuks ka ärkveloleku tähenduse. Näiteks võiks kirjeldada ühe ja sama raamatu lugemist. Raamat on lihtsalt tähemärgid paberil, mida erinevad inimesed neid lugedes saavad erinevaid emotsioone ja kogemusi, kus ühele on selle sisu ning tähendus ülipõnev ja tähtis, teisele täiesti mage ja tähtsusetu, kolmanda jätab ükskõikseks, jne ehk iga isik vastavalt oma meeleseisundile saab sellest samast allikast täiesti omamoodi kogemuse. Sealjuures raamat ei ole muutunud ja selles olev informatsioon on ühtmoodi nähtav kõigile.
**-karmaline jälg: iga tegu, ükskõik kas psüühiline, füüsiline või verbaalne, mille isik sooritab tahtlikult ja kasvõi pisimagi iha või vastumeelsusega, jätab jälje selle indiviidi meeleolu voogu. Karmaliste jälgede kuhjumisest tingitult on indiviidi iga hetk olemises kas negatiivne või positiivne.
Selguse-unenäod
Kui uneägude nägemises on tehtud edusamme, muutuvad unenäod selgemaks ning üksikasjalikumaks ning suurem osa nähtud unenäost jääb mingika ajaks või alatiseks meelde. See tuleneb unenägija meeleseisundist, mis seisneb suuremas teadvelolekus, mis tekib kui meel ja praana on tasakaalus. Erinevalt sansaaralistest unenägudest, kus karmaline praana pillutab meelt kuhu tahab, on selgusunenäos unenägija stabiilne. Kuigi tekivad kujutised ning informatsioon, on nende alus vähem karmalistele jälgedele toetuv, pakkudes selle asemel teadmisi, mis on otseselt kättesaadavad teadvusest allpool olevat mina tasandit. See on analoogiline erinevustele karmalise praana (valges kanalis voolav) ja tarkuse praana (punases kanalis voolav) vahel. Mõlemad on küll karmalised praanad ja seotud dualistliku olemisega, kuid tarkuse praana on siiski puhtam ja vähem eksitav kui karmaline praana. Seega on ka selgusunenägu puhtam ning vähem eksitav kui sansaaraline unenägu
Selgusunenägusid näevad aeg-ajalt kõik, kuid need ei ole tavalised ega avaldu stabiilselt. Enamikule meist on siiski kõik unenäod sansaaralised ning nende sisuks on igapäevased emotsioonid. Kui usume ekslikult sansaaralistesse unenägudesse, siis võime väga palju energiat kulutada neist arusaamisele ja nende tõlgendamisele, tuues niimoodi sansaaraliste unenägude sisu ja olemuse oma ärkveloleku olemistesse, see aga raskendab või muudab võimatuks muutuste tegemise oma sisseharjunud olemisse. Niimoodi takerdume oma isiklikku draamasse, uskudes, et kõik meie unenäod on sõnumid kõrgemast vaimsest allikast, mida nad tegelikut kindlasti ei ole. Nii peaksime esmalt teadlikuks saama unenägude "sorteerimisest", et eraldada olulised mitteolulistest (mis on üksnes meie igapäevse elu emotsioonide, soovide, hirmude, fantaasiate ja lootuste avaldumised).
Puhta valguse unenäod
Seesuguseid unenägusid näevad regulaarselt need, kes on "teel kaugemale jõudnud". Puhta valguse unenägu kantakse unenägijani keskse kanali - Sushumna -ürgse praana liikumisest. Puhta valguse unenägu on seisund, kus unenägija jääb meele loomusesse. (Puhas valguse seisund on seisund, mis on vaba unenägudest, mõtetest ja kujutistest). Kui puhta valguse unenägu tekib, on see meele tegevus, mis ei sega harjutaja püsivust puhtas valguses.
Unenägude kasutamine.
Unenägude suurim väärtus on vaimse rännaku kontekstis ning unenägusid endid saab kasutada vaimse praktikana.
Unenäod võivad anda kogemusi, mis suunab unenägija vaimsele arenguteele. Unenäod aitavad unenägijal mõista, kas sooritatud vaimsed praktikad ja harjutused on tehtud õigesti, kui suur on areng ja mis vajab rohkem tähelepanu. Ärkvelolekus võime arvata, et meil läheb täitsa hästi, siis unenägudes võime märgata, et meel on jätkuvalt ebastabiilne ja eksirännakutes.
Kogemus unenäos
Unenäokogemused on väga paindlikud ja meil on unes olles vabadus teha asju, mida me ei saa teha ärkvelolekus, kaasa arvatud teatavad harjutused, mis meie arengut soodustavad. Me suudame tervendada psüühikahaavu, ületada emotsionaalseid raskusi, mida me ärkvel olles ei ole suutnud. Me suudame kõrvaldada energeetilisi tõkkeid, mis võivad takistada energia vaba ringlust kehas. Me suudame läbida meele loorid, viies kogemuse väljaspoole mõistelisi piire ja piiranguid.
Juhatus ja juhtnöörid
Unenägusid peetakse nii sügavama vaimse teadmise kui ka eluks vajalike juhiste potentsiaalseks allikaks. Unenägusid seletatakse teistele haiguste diagnoosimiseks, näitajateks, kas on vaja puhastumise ja selginemise harjutusi ning näitajateks, kas suhted vaimse teejuhi ja kaitseinglitega vajavad tähelepanu. Seesugust unenägude käsitlust võidakse pidada ebausuks, kuid sügavamal tasandil annavad unenäod pildi unenägija psüühikast ja selle suhetest erinevate teadvustasanditega.
Ennustamine
Unenägudes avaldunud informatsiooni saab kasutada tulevikusündmuste teadasaamiseks. Seda vaid juhul, kui tegemist on ikka selgusunenäoga, vastasel juhul ei ole unenägu unenägijale mitte informatsiooni andjaks, vaid tema enda meele peegelduseks.
Kõikide võimalike juhtumiste põhjused on juba olemas ning kohal siin ja praegu, sest minevikusündmuste tagajärjed on tulevikusündmuste seemned. Iga tulevikusituatsiooni algpõhjused on leitavad juba toimunud sündmustest. Kuid teisesed põhjused, mis on vajalikud "karmaliste jälgede" avaldumiseks, ei ole kindlaks määratud ning neid on võimalik valida. Kui oleks teisiti, poleks ju mõtet üritadagi, sest midagi ei saaks muuta. Kui me näeme und selle kohta, mis on tulemas ja see tulebki nii, nagu unes nägime, ei tähenda see, et tulevik on kindlaks määratud ja seda ei saa muuta; see tähendab et meie ei muutnud tulevikku.
Õpetused unes
On palju näiteid sellest, et õpetusi on unes jagatud. Paljud õpetusunenäod tulevad "järjejuttudena", kus iga järgmine algab sealt, kus eelmine oli lõppenud. Kui kogu õpetus on edasi antud, siis unenägude seeria lõpeb. Niiviisi on "avastatud" paljud vaimsed õpetused ja harjutused. Paljud meistrid on kasutanud unenägu tähtsa tarkuseuksena, mille kaudu on nad avastanud õpetusi, loonud sidemeid Õpetaja(te)ga, kes muidu on kaugel nii ajas kui ruumis, ning arendanud endas võimekust aidata teisi. Niimoodi on avastatud ka õpetus helduse arendamiseks ja emotsioonidesse kleepumisest vabanemiseks. Ja niimoodi võib olla meie kõigiga. Harjutajatena leiame, et järjepidevus areneb selles elu osas, mille veedame unes. Uneaeg on meie vaimsel teel ülioluline, sest unenägu saab osaks protsessis, mis taasühendab meid meie sügavaima minaga ning seeläbi süvendab meie vaimset arengut.
Pole mingit põhjust, miks ei võiks unenäojoogat kasutada oma igapäevaste, maiste eesmärkide saavutamiseks. Aga kuigi on võimalik unenäojoogast oma igapäevases elus abi ning kasu saada on lõppeesmärk siiski kasutada unenägu enda vabastamiseks relatiivsetest seisunditest mitte neid lihtsalt parandada.
Unenäojooga harjutused
1. Nägemus, tegu, unenägu, surm.
Kui nägemuses (terviklikus kogemuses) ei olda teadvel, ei olda tõenäoliselt teadvel käitumises. Kui ei olda teadvel käitumises, ei olda tõenäoliselt teadvel unenäos. Kui ei olda teadvel unenäos, siis ei olda tõenäoliselt teadvel bardos*** pärast surma.
bardo**/*-vaheolu aeg surmahetkest uue inkarneerumiseni, või ka "vaheolu" üleminekuseisund meditatsioonis, unenäos, elus
Nägemus ei tähenda mitte ainult visuaalset ilmingut, vaid kogemuse terviklikkust, mis kätkeb iga tajumise, aistingu ning mentaalse ja emotsionaalse sündmuse, samuti kõik selle mis meile näib väline. Nägemus on see, mida me "näeme" kogemusena, see ongi kogemus. Nägemusest mitteteadvel olemine tähendab, et ei suudeta näha tõde selles, mis kogemuses esile kerkib, ja selle asemel lastakse end eksitada dualistliku meele väärarusaamadest, pidades selle meele projektsioone ja fantaasiaid ekslikult tegelikkuseks.
Kui puudub teadlikkus tõelisest situatsioonist, milles me eksisteerime, on väga raske reageerida oskusikult ning arukalt sellele, millega kohtume nii välises kui seesmises elus. Selle asemel reageerime emotsiooniga, vastavalt siis iha või vastumeelsuse karmalistele harjumustele ning õnnetuolemine ja illusoorsed lootused-soovid pillutavad meid siia ja sinna. Segaduste põhjal tegutsemine tähendabki teadveloleku puudumist käitumises. Seesugusest teadmatust tegutsemisest saavad jõudu juurde emotsioonidesse kleepumine, vihkamine, teadmatus ning seeläbi järgmiste ja järgmiste karmaliste jälgede loomine.
Unenäod tärkavad samadest karmalistest jälgedest, mis valitsevad meie ärkveloleku kogemusi.
Kui oleme kaasa haaratud liikuva meele fantaasiatest ja tunnetest, oleme üsna tõenäoliselt samade fantaasiate ja tunnete kütkes ka unenägudes. Seda nimetataksegi mitteteadvelolekuks unenäos. Unenägu kutsub omakorda esile samalaadsed fantaasiad ja tunded, millesse takerdume ärkvel olles, mistõttu on raske arendada selgust või asuda tegema vaimseid harjutusi.
2. Meelerahu
Edukas unenäojoogi peab kohalolus siin ja praegu olema piisavalt stabiilne, et karmaliste emotsioonide tuuled teda minema ei kannaks ja et ta unenägudes ei oleks eksinud. Meele stabiilsuse ja püsivuse kasvamisega muutuvad unenäod pikemaks, kergemini meeldejäävateks ning areneb teadlikkus. Teadlikkus unenägudes avardab teadlikkust ärkvelolekus.
Meelerahu harjutamiseks on parim asend lihtne asend, käed budda mudras süles, pöidlaotsad koos, selg sirge, silmavaade lõdvestunud ja keskendatud (fokusseeritud), asend liikumatu, hingamine rahulik ( või mingi muu pranayam).Algajal on soovitav hoida fookus endast väljaspool asuval füüsilisel objektil, mis on asetatud nii et silmavaade saaks olla suunatud otse alla enda ette kuni silmade kõrguseni. Alguses tuleb meelerahu tekkimist sundida ja luua, tehes selle nimel pingutusi lühikeste harjutustena ja väikeste pausidena, kus keha hoitakse stabiilselt asendis. Pikapeale hakkab tekkima loomulik meelerahu ning lõpuks jõuame meeleseisundini, mis on rahulik ja lõdvestunud, kerge ja läbipaistev ja paindlik.
Meelerahu harjutuste sooritamisel on progressi suurimateks taksitusteks ärevus, unisus ja lodevus.
3. Üheksa puhastavat hingamist
Emotsioonid muudavad otsekohe hingamise iseloomu: vastumeelsus, ehmatus, hirm, kurbus. ...
Selle asemel et jääda ootama kogemust, mis hingamist muudaks, saame muuta oma hingamist, et muuta oma kogemust.
Hingamisharjutuste algasend ja seisund on meelerahu harjutus, lihtne asend, käed Budda Mudras (peopesad üksteise peal, mehed vasak peopesa alumine ja naistel parem peopesa alumine), pöidlaotsad koos.
Kolm esimest hingamist:
Mehed : tõstke parem käsi, mille pöial on surutud vastu sõrmussõrme jalamit. Sulgedes sõrmussõrmega parema ninasõõrme, hingake läbi vasaku ninasõõrme sisse rohelist valgust. Siis sulgege parema käe sõrmussõrmega vasak ninasõõre ja hingake läbi parema ninasõõrme täielikult välja helesinise õhuna. Harjutust tehke kolm korda.
Naised: tõstke vasak käsi, mille pöial on surutud vastu sõrmussõrme jalamit. Sulgedes sõrmussõrmega vasaku ninasõõrme, hingake läbi parema ninasõõrme sisse rohelist valgust. Siis sulgege vasaku käe sõrmussõrmega parem ninasõõre ja hingake läbi vasaku ninasõõrme täielikult välja helesinise õhuna. Harjutust tehke kolm korda.
Iga väljahingamise juures kujutlege, kuidas kõik mehelike võimsustega seotud takistused väljutatakse valgest kanalist helesinise õhuna. Need sisaldavad haigusi, mis on seotud praanaga ja takistusi-looritusi, mis seotud minevikuga.
Kolm teist hingamist
Nii mehed kui naised, vahetage käed ja tehke kolm sisse- ja väljahingamist vastupidiselt esimesele. Iga väljahingamisega kujustage, kuidas kõik naiseliku võimsusega seotud takistused väljutatakse punasest kanalist heleroosa õhuna. Need sisaldavad haigusi, mis on seotud sapiga, samuti tulevikuga seotud takistusi ja looritusi.
Kolm kolmandat hingamist
Nii mehed kui naised asetavad mõlemad käed sülle parem käsi allapoole ja vasak selle peale. Hingake läbi mõlema sõõrme sisse rohelist valgust ning kujustage selle liikumist alla nabapunktist veidi allapoole kolme kanali ühenduskohta. Väljahingamise juures kujustage energiat, mis tõuseb mööda Sushumnat ülespoole ja pealaest välja. Iga väljahingamise juures kujustage, kuidas kõik vaenulike vaimudega seostuvad haigusväed väljutatakse pealaest musta suitsuna. Need sisaldavad limaga (ama) seotud haigusi ja olevikuga seotud takistusi ja looritusi.
4. Gurujooga
Gurujooga arendab südame sidet meistriga. Järjekindlalt tugevdades oma pühendumust, jõuame endas puhta pühendumuse kohta, mis on iga vaimse harjutuse kindel alus. Gurujooga eesmärk on sulatada kokku meistri ja harjutaja meel. Oluline on aru saada, et kui me kujustame mistahes meistrit, kujustame me tegelikult kõiki meistreid, sest üks meister kehastab kõiki mesitreid, kellega te olete ühendatud; kõiki õpetajaid, kelle juures olete õppinud; kõiki jumalusi, kellele olete pühendunud. Meister gurujoogas ei ole lihtsalt üks eraldisesev indiviid, vaid valgustatuse ning teadveloleku loomus, mis ongi tõeline loomus.
Pärast üheksat hingamist jää asendisse, kujusta meistrit kolmemõõtmelisena, enda ees ja kohal olevana; ta on tugeva kohaloluga, mis mõjutab tunnet teie kehas, teie energiat ja meelt. Tunneta tugevat pühendumust ja mõtisklege õpetuste kui suure kingituse üle ja teile osaks saanud suure õnne üle, et olete Meistriga ühendust saanud. Palvetage südamest ja siiralt, et teis olevad halvad omadused ja looritused kõrvaldataks ning teis olevad head omadused areneksid ning te omandaksite täieliku unenäojooga.
Kujusta, et saad meistrilt kolm õnnistust, mis tulevad kolme värvilise valguskiirena meistri kolmest tarkuseuksest: kehast, kõnes ja meelest teie omadesse. Edasta valgused niimoodi:
valge valgus voolab mesitri kolmandast silmast sinu kolmandasse silma, puhastades ning lõdvestades kogu keha füüsilise mõõtme.
punane valgus voolab meistri kõritšakrast teie omasse, puhastades ja lõdvestades teie energiamõõtmed (kõik aurakihid)
sinine valgus voolab meistri südametšakrast teie omasse, puhastades ja lõdvestades teie meele
Kui valgus teie kehasse siseneb, tunnetage seda otseselt.
Kui olete õnnistuse vastu võtnud, laske meistril lahustuda valgusesse, mis täidab teie südame ja jääb sinna kui teie sügav olemus, teie mitteduaalne puhas olemus.
5. Kaitse
Uinumine sarnaneb suremisele, see on rännak, mis tehakse üksinda tundmatusse. Tavaliselt me ei muretse une pärast , sest see on meile tuttav. Kuid me kaotame end mingiks ajaks tühjusesse, kuni ärkame taas unenäos, kusjuures meil võib olla teistsugune identiteet ja testsugune keha. Me võime olla võõras kohas inimestega, keda me ei tunne, kaasatud riskantsetesse tegevustesse.
Magamine võõras kohas võib põhjustada ärevust. Koht võib olla turvaline ja mugav, ometi ei maga me nii nagu tavaliselt. Ükskõik mis meid ka ei häiriks, kui jääme ärevana magama, on unenäod seotud hirmu ja pinevusega. Seepärast on hea luua enne uinumist kaitsetunnet.
Kujustage kaitseingelid oma magamiskoha ümber, kes on värvilt rohelised ja tugeva energiaga. nad jäävad teid ümbritsema kogu ööks,valvates teid nii nagu ema valvab last. Nähke kaitseingleid oma kujutlustes ja tunnetage nende kohalolu.
Unejooga
Unejooga põhiharjutus
Selleks et täielikult arendada välja unenäojoogat, on neli ülesannet, mis tuleb meisterlikult omandada kindlas järjekorras:
-teadveloleku toomine kesksesse kanalisse
-selge nägemuse ja kogemuse arendamine
-väe ja jõu arendamine nii, et me ei eksiks
-oma raevuka külje arendamine, et ületada hirmud ning kartused, et olla kartmatu
1. Teadveloleku toomine kesksesse kanalisse
Eelduseks on päeva ja õhtu jooksul tehtud meelerahu ja meele tühjendamise harjutused, hingamine ja Gurujooga, kaitse loomine, ööks kavatsuste loomine.
Heitke lõvi asendisse: külili asendis jalad kõverdatud niivõrd, et keha oleks mugavalt külili, pealmine käsi sirutatud reiele ja alumine käsi põse all. Et uni oleks kergem, on hea kasutada harjumuspärasest kõrgemat patja, mis on siiski mugav ja hoiab kaela lõdvestunud. Hinga lõvi- asendis kergelt ja lõdvestunult, nii et hingamist ei oleks kuulda.
mehed paremal küljel
naised vasakul küljel
Kujusta nelja õielehega lootosõit oma punaselt helendaval kõritšakras, mille keskel on puhtast valgusest kristall, millel peegelduvad punased õielehed muudavad ka kristalli punakaks ja see näib punasena. Neli õielehte kannavad silpe: RA, LA, SHA,SA.
Kujusta oma kõritšakrat ja selles olevaid "õielehti" ning punasena tunduvat kristalli nende keskel. Võid kasutada silpe, mõnd mantrat, kujustamist ja tunnetamist. Hoia meel rahulik, hinga rahulikult. Oota uinumist, kuid soovi jääda ärkvele, et teadvuse üleminekuhetkel ärkvelolekust unne näeksid oma "meele ekraanil" oma isiklikku hingemandalat.
Kõritšakrale keskendumine toob leebeid unenägusid ja rahuliku, kosutava une
Kujustage nii kaua, kuni jääte magama
2. Selge nägemuse ja kogemuse arendamine
Kui olete maganud ligikaudu 2 tundi, ärgake ja asuge järgmise harjutuse juurde. Traditsooniliselt on selleks kesköö, kuid kui sinu elurütm on teistsugune siis sobita see 2 tundi peale esimest uinumist.
Keera end oma voodis uuesti lõviasendisse. Hakka hingama kergelt sisse ja seejärel hinge hoidma, kujustades, nagu tõmbaksid praanat ülespoole. Oluline on kogeda sisseshingatud õhku otse naba all. Peale veidi aega hinge hoidmist hingake rahulikult välja ja taas sisse. Korrake hingamist seitse korda .
Fookuspunkt selles harjutuses on Kolmas Silm ja kujustatav energia on valge energiakera, mis on tuntud ka kui selguse-energia. Tunnetage valget energiakera rohkem kui näete seda ning kõige tähtsam on sellega kokku sulada. Kui meel on valge energiakeraga kolmandas silmas ühinenud ja kokku sulanud, jääb ta selgeks ja kohalolevaks.
Selguse ja jätkuva kohalolu arendamine on selle harjutuse eesmärk.
Jää magama.
3. Väe ja jõu arendamine nii, et me ei eksiks.
See harjutus tehakse kaks tundi pärast teist harjutust, traditsiooniliselt kell kaks öösel "kaks tundi enne koitu".
Harjutus tehakse poollamavas lihtsas asendis (jalad ristatud rätsepaistesse), olles tagasi kallutatud, kuid mitte päris pikali. Asend peab olema mugav.
Fookuspunkt on südametšakral, mille sees on must helendav silp HUNG, mis vaatab ettepoole nagu kehagi. Hinga rahulikult ja sulandu musta HUNG'iga ja oma südamelöökide rütmiga kokku ning jää magama.
See harjutus arendab väge ning siis ei pea sa pingutama, et end vägevana tunda. Asi on selle väe leidmises, mis teie sees on alati olemas olnud.
Väetunde leidmine annab sulle kindlustunde ning harjutuse sellele osale järgnevad unenäod on seotud turvalise väe tundega.
4. Oma raevuka külje arendamine, et ületada hirmud ning kartused, et olla kartmatu.
Harjutuse neljas osa on kõige kergem, sest siin pole kuni hommikuni vaja ärgata. Erilist asendit võtta ei ole vaja, tähtis, et on mugav ja mõnus olla. Fookus on salajasel tšakral genitaalide taga (teine tšakra), mille sees on must helendav kera, mis on kujutlusvõime tumedam tahk. Selles faasis loodud unenäod on raevukad: tuli, tormid, hävitavad ürgjõud.
Need on unenäod, kus ürgjõud hävitavad mina-kujundi; uned võivad olla hirmutavad.
Sisenege musta valguskerasse teises tšakras ja ühinege täielikult selle musta ürgenergiaga. Siis laske meel lõdvaks ja keskenduge vaid kergelt helendavale mustale valgusele, mis on kõikjal, läbistab meele ja aistingudning jääge magama, kuniks peate hommikul ärkama.
Takistused unejooga praktiseerimisel
Unejooga praktiseerija kohtub nelja takistusega:
-hälbimine petlikku fantaasiasse
-lodevus
-hälvitus, rahutus, mille tulemuseks on ärkamine ja unetus
-unustamine
1. Pettekujutlus
Kõrvalekaldumine pettekujutlustesse esineb kui väline või seesmine heli või kujutis kisub tähelepanu kõrvale. Võib-olla kostub väljast mingi heli just hetkel, kui harjutaja on uinumas, meel liigub selle poole ning võib seetõttu "äratada" mälestuse või fantaasia ning harjutaja sellesse kleepida. Või tekitab kuuldud heli uudishimu ning harjutaja hakkab tegema oletusi.
Seesmine kõrvalekaldumise vastumürk on fookuse suunamine Sushumnale (selgroo kesksele energiakanalile). Proovige järele ja veendute, et see aitab fantaasiatest ja kõrvalekalletest vabaneda ja saate tagasi endasse.
Väline vastumürk on Gurujooga tegemine.
2. Lodevus
Teine takistus on lodevus, mis ilmneb seesmise laiskusena, seesmise jõu ja selguse puudumisena. Kui olete harjutamises lodev, triivite ringi udusena ja mugavana isegi sel ajal , kui tegelete tähelepanu objektiga ja vaimse ülesandega.
Vastumürgiks kujustage sinist suitsu aeglaselt tõusmas mööda keskkanailt ülesse kolme kanali ühenduskohta ja sealt kõritšakrasse, kujustage seda nagu unenägu
3. Hälvitus, rahutus
Kolmas takistus on hälvitus, rahutus. Te ärkate ikka ja jälle ning magate väga rahutult, mida võib põhjustada probleemid praanaga või oletegi lihtsalt üliärevil, pinges ega suuda pingetest vabaneda.
Vastumürgiks on kõritšakra neljale õielehele ning nendega seotud silpidele keskendumine: Ra, La Sha, Sa , mis on kui kaitsvad tiivad igas ilmakaares.
4. Unustamine
Neljas takistus on unustamine: unustate oma unenäod, unustate oma harjutused. Unustate oma edusammud ja abistavad kogemused.
Vastumürgiks on distsipliin, abistavad märgid ja märkmed, äratuskell
Unejooga harjutusi on vajalik praktiseerida ette antud järjekorras kas siis öö jooksul kõik neli harjutust või siis praktiseerite esimest harjutust niikaua, kuni olete saanud meistriks ning harjutus on saanud uinumiseelseks loomulikuks osaks, siis asute teise harjutuse praktiseerimisele, st. uinudes esimene ja kahe tunni möödudes teine. Kui need kaks harjutust on loomulik osa sinu elust, lisad kolmanda jne, kuni jõuad praktiseerida kõike nelja harjutust igaöiselt.