Šamaan Tõnu Talimaa puhastab hinge Põhjala spiraalis (Tekst: Aive Antsov, foto: Daisy Lappard, ajakiri "Naised", 28.01.2010)
Tõnu Talimaa oma indiaanimeheliku patsiga näeb välja üsna maagiline. Maagia loomiseks igapäevaelus kasutab mees šamanistliku abivahendina Põhjala spiraali, mille ta on oma kodutallu rajanud.
“Kui mööda spiraali liikuda, keskele paigale jääda, tekib kehas spetsiifiline surin, on tunda vibratsiooni. Kui spiraalikeskmesse jõuan, panen tähele, et mõtteseisund on midagi sarnast mis meditatsioonis – vaikus. On üldise avatuse olek. Hinge puhastumine, mis väljendub meelerahus, kehalises lõdvestumises,” selgitab šamaan. Põhjala spiraali kasutajad on reeglina vaimumaailmas tugevad tegijad. Tõnu ei tegele erinevalt enamikust Eesti šamaanidest individuaalse nõustamisega, vaid korraldab rahvarohkeid seminare. Varem looduskaunites Eestimaa paikades, nüüd üha enam esivanemate mail, Vahesöödi talus. Korraga koguneb kokku 10–20 inimest. Suveööd veedetakse telkides, talvel, kui toimuvad linnaseminarid, otsivad inimesed ise ööbimiskoha.
Mäletab endas mustreid
Tõnu annab laagrites edasi iidseid šamanistlikke tarkusi. Palju tullakse avastama ennast ja maailma, õppima uutmoodi kogemisi, uurima vaimumaailmalt terviseprobleemide põhjusi. Tullakse poolhaigena, koju tagasi minnakse tervelt. “Olen püüdnud nõustada, kus asuvad erinevate probleemide põhjused, andnud juhtnööre, mida oleks inimesel võimalik teha. Ma pole selline, kes käe külge paneb. Annan ainult nõu, kuidas põhjuseni jõuda ja mida saab teha.” Kuidas siis haigust välja juurida? “Abiks on inimkeha kartograafia – iga meie kehapiirkond on seotud temale omaste vaimsete, hingeliste ja füüsiliste protsesside ja võimekustega.” Tõnu seletab, et kui on probleem paremas küünarnukis, tuleb põhjuseid otsida selle järgi, et käed on andmise-vastuvõtmise organid, küünarnukk aga soovidega seotud. “Parema küünarnuki probleem võib peegeldada, et on hirm, suletus seoses andmissoovidega. Kui peaksin andma, siis ei anna, ei väljenda oma tundeid. Põhjuseid tuleb otsida situatsioonidest, kus tundeid alla surutud.” Kui tahetakse reaalseid tervenemisi, on vaja mälestust kehaga siduv emotsionaalne lõim, mis on allasurutud kvaliteedis, ümber laadida, muundada avatusel põhinevaks emotsionaalsuseks. Tõnu on kindel, et kõikide haiguste põhjused on emotsionaalses lõimes, millega mälestused seonduvad kehaga. “Metoodika – sukelduda teadvusega omaenda kehasse, mäletada ja muundada tundelõimi, mustreid enda sees – on väga oluline šamaanioskus, mida on kasulik osata.”
Ajas vaba teadvuserändur
“Eelmistes eludes olen olnud šamaan kogukonnas, aga selles elus on põnev olla teadvuserändur, elurändur, šamaaniteadvuses oma elu elada,” mõtiskleb Tõnu. “Šamaaniteadvus on meeleseisund, kus pole õiget ega valet, head ega halba, kus on erinevused, ideed või tunded, teod, nad on lihtsalt erinevad, aga ei ole hinnangulisust. See muudab kõik võimalikuks ja pole midagi võimatut.” Šamaaniteadvuses olemist õpetab Tõnu ka oma seminaridel. On olnud juhtumeid, kus seminarile tuldud näiteks probleemiga, et naine ei saa lapsi, kuigi neid soovib. Siis on naine teinud tööd suguvõsa ja esivanemate teemaga, muundanud mälestuste emotsionaalset lõime ja pärast seminari on probleem kadunud. “Viljatus on väga sageli seotud meie suhtumistega oma emasse ja isasse. Kui naisel on emaga eituslikud suhted, palju viha, solvumisi, on emana olemine blokeeritud. Kui andestada vanematele reaalsed sündmused, kus on olnud viha, solvumisi, kui muundada emotsionaalset suletust avatuseks, mõistmiseks, korrastuvad naisteasjad. Paljude emaka- ja naistehaiguste põhjuseks on võitluslikud suhted ema ja isaga.” Tõnu meelest on naiseks olemise põhitõed emotsionaalsuses, sest naised on emotsionaalsed olendid. Tunnete tundmine ja väljendamine on naiseliku olemuse üks olemise viise ja vorme. “Naistel on oluline suhelda, rääkida. Nad on kollektiivsed olendid. Mehed kipuvad olema individuaalsemad olendid. Mehe jaoks on üksi olemise ruum palju olulisem. Paljud naiste tervisehädad tulevad sellest, et nad justnagu mehestuvad, kasvatavad endale tahtejõulisust, sirgjoonelisust, võitluslikkust, üksildust, kuid nende elust kaob ära emotsionaalne voolavus ja koostegemine – naiselik olemus.” Mees usub, et kui naine on oma mehe suhtes emotsionaalsem ja paindlikum, pakub nende suhe mõlemale poolele rohkem õnne.
Suhe peab olema puhas
Tõnu on olnud korra abielus, kuid oma kolme tütre emast elab lahus. Tal on nüüd elukaaslane, kes huvitub vaimsusest rohkem kui ta esimene kaasa. Kodus loob Tõnu isikliku ruumi, seminaridel aga ruumi, kuhu isiklikud suhted ei mahu, sest õpetaja ja õpilase suhe peab olema “puhas”. Tõnu on omad tarkused omandanud õpetaja Sergeilt, Castaneda temaatikaga kursustelt, “vaimudelt”, kellega tööd teeb, ja ka erinevate rituaalide kaudu. Vaimsele teele minek polnud kerge. Mees on sündinud suguvõsas, kus kümme põlve enne teda olid kõik usinad põlluharijad. Kui Tõnu omal ajal transtsendentaalse meditatsiooni ehk TMi kursusele sattus ja alandlikult mediteerima asus, ei saanud põlluharijatest esivanemad mitte aru, miks nende poeg laisklemisega tegeleb. Tekkisid lahkhelid. Tõnu katkestas mediteerimise. Kuid kutsumus vaimutee järele kihas veres. Leides Castaneda raamatud, läbisid ta keha imevibreeringud – toimus millegi väga omase äratundmine. Ta otsis koolitusi ja leidis hulganisti vaimseid teadmisi. Tema olulisim mõistmine oli, et suurimad teadmised ja taipamised sünnivad vaikusest, millesse saab siseneda mediteerimise kaudu. Nüüd istub ta igal hommikul ja õhtul vähemalt tunnikese vaikses meditatsioonis. “Igal inimesel on oma kutsumus, see on saatuse impulss seest – mida inimene peaks tegema elus, milleks teda on kutsutud. Kas inimene tahab või ei taha, elu püüab teda sinna tõugata, kuhu vaja, lükkab talle ette sündmusi, mis näitavad suunda või valdkonda, paneb teda vajalikesse rollidesse. Väga sageli inimesed seda ei teadvusta, neil on oma kujutlus, millega nad peaksid tegelema, mis on õige, aga see ei pruugi minna kokku sisemise kutsumusega.” Nii et maal, kus Põhjasõjast saati lehmi lüpstud, põldu haritud, hakkas Tõnu hoopis vaimseid seminare korraldama. “Eks alguses mõtlesin ka kui oma isa poeg, et talupidamine ja põllumajandus on õigem, sai isegi agronoomina EPA lõpetatud ja talu hakatud pidama. Aga nüüd tegelen koolitustega, mis seotud teadvuse avardamisega, ja olen oma elus suutnud palju asju muuta. Hakkasin süviti tegelema enesemuutmisega, oma harjumuste kaardistamisega, täiesti uut moodi tegutsemismudelite ellutoomisega.”
Mees ei pea end tõestama
Puudutades veel mehe ja naise suhteid šamanistlikust vaatenurgast, toob Tõnu esile tõsiasja, et tänapäeva ühiskond ja meedia kuhjavad suhetesse seksuaalsust, võitluslikkust, vägivaldsust. “Mehelikku jõudu näidatakse ja nähaksegi ühe enam seksuaalse aktiivsuse, võitluslikkuse ja vägivaldsuse läbi. Kui nähakse, kuuldakse propageeritavat selliseid kollektiivseid väärtusi, võrreldakse loomulikult ennast nendega. Tulemuseks on, et paljud kogevad ennast nendele väärtustele mittevastavatena. Mehed tunnevad end alateadlikult nõrgana, neil tekib probleeme identiteediga. Kui alateadlikult käib mehe mõtetest läbi, et ma ei ole piisavalt mees, hakkab ta otsima endale ja maailmale oma mehelikkuse tõestamise võimalusi. Erinevad mehed teevad seda erinevalt. Kes otsib küla pealt viit naist erinevate suhetena, kes teeb haltuuraõhtuid svingerklubis.” Šamanistlikust seisukohast on nii mehel kui ka naisel energeetiline olemus. Kui mees enda sees mõtleb, et olen vinge mees, olen paljude naistega, olen hästi võimekas, siis tegelikult kaotab ta sageli oma hingejõudu. Kui mees petab naist/naisi, algavad hingeliselt kurnavad protsessid, naise poolt vallandub petetusest, solvumisest, vihast tekkinud negatiivne suunatud energiakuju. See teeb suhted raskeks. Sellise eluviisi viljad avalduvad aegamisi erinevate füüsiliste, hingeliste ja situatsiooniliste raskustena. “Tänapäeva mehed põevad alateadlikult identiteedikriisi,” ütleb ise väga meheliku olemisega Tõnu. “20aastane noormees aimab, et ta ei ole päris see, kes ta peaks olema. Ta mõtleb, et on mees, ja samal ajal tunneb ebakindlust iseenda kui mehe suhtes. See mõte, et 40aastaselt olen impotent, võib olla praeguse mõtte projektsioon tulevikku. Aga kus see mehelikkuse projektsioon tekib? Näiteks agressiivsed filmid, kus kultiveeritakse neid müüte, mis kinnistuvad läbi samastumise käitumisetaloniks.” Meesenergia on iidseid teadmisi külvava šamaani sõnul kui teadmuse, tugevuse ja püsivuse manifestatsioon, naiseenergia kui tundelisuse, pehmuse ja voolavuse manifestatsioon. Meesenergia annab püsivuse energeetikat, naisenergia pehmust ja voolavust. Lõimununa annavad need midagi väga suurt, kaunist ja ülevat, on see siis mehe ja naise vahel või mehes ja naises sisemiselt.
LISA
Kaks küsimust šamaanile armastuse kohta
Kas armastus on olemas? “Inimeste maailmas on olemas kiindumus, sõltuvuslik armastus. Aga on olemas ka tunne, mis voolab välja su seest, õigemini rinna keskosast, ja mida võib kirjeldada, kui panna kokku sellised tunded nagu usaldus, hoolivus, hellus, õrnus, kaastunne, tänu, huvi, ja need kokku segada. Siis saame varjundi, tunde, mida võiks nimetada tingimatuks armastuseks. See on avatuse tunne, millel pole põhjust ja piire.”
Kas Sa oled tundnud armastust?
“Jaa, kindlasti, nii inimlikku, kiindumuslikku kui ka tingimatut, jumalikku armastust. Jumalik armastus on armastus, millest vaimsed traditsioonid räägivad ja mille poole püüdlevad. See tunne on mulle väga tuttav. Ta on väga eriliselt kogetav nii füüsiliselt, tundekogemusena kui ka vaimselt.”