Kevadine Sibulatee: nartsissid, Varnja kalalaat ja palvela, Kolkja kalmistu, vanausuliste külad, Kallaste pank, kaldapääsukesed ja Mustvee samovarid
Peipsi järve ääres looklev Sibulatee ühendab endas kolme rikkalikku kultuuri: vene vanausuliste, eesti talupoja- ja baltisaksa mõisakultuuri.
Tule kaema!
Hea reisisell, kevadised rännuteed kutsuvad! Laupäeval, 22. aprillil kell 10 suundume Vanemuise alumisest parklast maalilisele Sibulateele, sealhulgas Varnja kalalaadele.
Esimese peatuse teeme Sookaldusel – Baltimaades ainulaadsel loodusliku nartsissi levialal, mis on võetud looduskaitse alla. Vaatame, kas esimesed päikesekollased õied on juba avanenud. Nartsissist on saanud ka Vara valla sümbol, mis ehib nii valla vappi, lippu kui ka Maanaiste Seltsi logo.
Külastame omanäolist Varnja kalalaata, kus jääb vaba aega omal käel uudistamiseks-ostlemiseks. Laadal kaubeldakse värske, soolatud ja suitsutatud kalaga, aga ka kalastustarvete ja -rõivaste ning paatidega. Mängib ansambel, tossavad samovarid, keedetakse uhhaad ja pakutakse sibulapirukat, korraldatakse mänge (auhinnad!) ja töötubasid ning näidatakse, kuidas peab kala rookima.
Astume sisse Varnja vanausuliste hubasesse palvelasse, kus saab näha kuulsa Raja ikoonimaalikoolkonna meistri F. Mõžnikovi töid. (Naistel kindlasti rätik kaasa – et pea oleks kaetud, palvelas palutakse mitte pildistada ja filmida).
Seejärel jätkame oma teekonda läbi vanausuliste külade ning peatume mõne palvela ja müügikoha juures. Kolkjas näeme arvukalt sibulapeenraid ning jalutame pisut ka Kolkja kalmistul. Vanausuliste surnuaiale viiakse pühade ajal toitu, siin-seal võib kalmudel ehk näha ka värvilisi pühademune ja maiustusi.
Kolkjas on 19. sajandi elamus end sisse seadnud Peipsimaa külastuskeskus, kus saab näha ja kaasa osta kohalikku käsitööd, raamatuid, muusikat ja maiustusi, näha naboika-trükis tehtud esemeid, nikerdatud puuikoone ja juua ka tassike teed.
Uudistame Alatskivi ümbrust ja Nina küla, mis on saanud nime järve ulatuva ninakujulise kaldajoone järgi. Tegemist on järve suubuva kiviseljakuga, mida rahvasuu kutsub Kalevipoja sillaks.
Edasi läheme uudistama Eesti kõige pikema Devoni liivakivi paljandiga Kallaste panka ja kaldapääsukeste pesi.
Enne Mustveed sõidame läbi Tiheda, Kasepää, Kükita ja Raja vanausuliste küladest, peatume Raja kunagise kloostri asupaigas ja räägime kohaliku ikoonimaali koolkonna rajajast Gavriil Frolovist, keda kutsutakse 20. sajandi Andrei Rubljoviks.
Seejärel jõuame Peipsi pealinnaks hüütud Mustveesse, kus külastame vanausuliste muuseumi, kus lisaks suurtele ja väikestele samovaridele püüavad pilku ka Varvara Gourmet tooted.
Sealt võtame suuna tagasi Tartu poole, koju plaanime jõuda orienteeruvalt kella kuue-seitsme paiku õhtul. Teel kõneleb giid Margit Peipsimaast, selle küladest ja kuulsatest inimestest, Sibulateest, ettevõtlusest ja muidugi ka vanausulistest.
Päevaprogrammi hind 28 € (sisaldab ka sissepääsu- ja giidide tasusid), palume registreeruda (osaleja nimi ja telefoninumber) [email protected] ja tasuda sõiduraha hiljemalt 18. aprilliks: (Tarkuseteel UÜ, Swedbank, EE362200221060427978, märksõna: 22. aprill + osaleja nimi)